Polskie Składy Budowlane

Zastosowanie sklejki w budownictwie

Sklejka to surowiec, który często kojarzy się z tańszym i gorszym zamiennikiem drewna. Jednak to nieprawda — sklejka budowlana jest materiałem o wielu zaletach i znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w budownictwie. Co warto wiedzieć o sklejce i jak ją wykorzystać w swoich projektach?

Co to jest sklejka budowlana?

Sklejka to materiał drewnopochodny, który powstaje z kilku warstw cienkich płyt z drewna, zwanych fornirami. Warstwy te są ułożone w różnych kierunkach i sklejone ze sobą pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Sklejka budowlana jest wykonana z różnych gatunków drewna, zarówno liściastych, iglastych, jak i egzotycznych.

W zależności od rodzaju zastosowanego kleju wyróżnia się sklejkę drewnianą: suchotrwałą, półwodoodporną lub wodoodporną. Dodatkowo sklejka może być też nieszlifowana lub szlifowana, a także pokryta specjalnymi powłokami, np. antypoślizgowymi lub laminowanymi. W hurtowni Elmas znajdziesz szeroki wybór różnych rodzajów sklejki, które otworzą przed Tobą nowe możliwości w projektowaniu i budowie.

Jakie są zastosowania sklejki w budownictwie?

Sklejka znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Można z niej wykonać wiele elementów i instalacji.

  • Ściany działowe — sklejka szalunkowa jest lekka i stabilna, a także dobrze izoluje akustycznie i termicznie. Jest łatwa w montażu i demontażu, co daje szybką sposobność zmiany układu pomieszczeń. Jednocześnie sklejka nadaje się do okładania ścian z cegły lub betonu, nadając im ciepły i naturalny charakter.
  • Podłogi — sklejka może być używana jako podkład pod panele, parkiety lub wykładziny. Sklejka drewniana jest odporna na ścieranie i odkształcenia, a także łatwa w utrzymaniu czystości.
  • Sufity — wykorzystanie sklejki do wykonania sufitów podwieszanych lub kasetonowych zapewnia lekkość konstrukcji i sposobność ukrycia instalacji elektrycznych czy wentylacyjnych. Możliwość pomalowania lub oklejania sklejki tapetą pozwala na uzyskanie różnych efektów dekoracyjnych.
  • Meble — giętka płyta sklejki nadaje się do tworzenia mebli o nietypowych, oryginalnych kształtach. Jest łatwa w cięciu i obróbce, dlatego nadaje się na produkowanie szaf, komód, półek, stołów, krzeseł czy łóżek. Sklejka może być również okleinowana fornirem z różnych gatunków drewna lub kolorowym laminatem.
  • Elewacje — zastosowanie sklejki jako okładziny elewacyjnej nadaj budynkom nowoczesny i elegancki wygląd. Sklejka wodoodporna jest wytrzymała na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, a także na działanie grzybów, szkodników i owadów. Ponadto pomalowanie sklejki farbami akrylowymi lub olejnymi pozwala na uzyskanie różnorodnych kolorów i faktur.

Sklejka budowlana jest materiałem bardzo opłacalnym i praktycznym w budownictwie. Umożliwia uzyskanie gładkiej i równej powierzchni betonu, pozwalając na oszczędność czasu i materiałów.

Rodzaje sklejki budowlanej

Sklejka budowlana jest podzielona na różne rodzaje w zależności od kilku kryteriów, takich jak rodzaj drewna, rodzaj kleju i sposób obróbki.

Ponadto sklejki drewniane mogą być robione na wymiar i dostosowane do różnych celów w budownictwie, np. sklejki szalunkowe (do tworzenia form do betonowania), podłogowe (do układania podłóg), elewacyjne (do okładania elewacji), sufitowe (do tworzenia sufitów podwieszanych) itp.

Podsumowując, sklejka jest wszechstronnym, lekkim i wytrzymałym materiałem. Sklejka budowlana jest też łatwa w obróbce i montażu, dlatego też doskonale sprawdzi się w różnych projektach remontowo-budowlanych.