Polskie Składy Budowlane

Papa termozgrzewalna podkładowa a nawierzchniowa

Papy termozgrzewalne to materiał, który w Polsce od lat cieszy się ogromną popularnością, ze względu na swoją trwałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz łatwość w montażu. W tym wpisie postaram się przybliżyć nieco historię papy, jej rodzaje oraz najważniejsze cechy i zastosowania. Zapraszam do lektury!

Papa dachowa — słowem wstępu

Papa dachowa została wynaleziona w Szwecji już w 1789 roku. Arkusze te były smarowane olejem i posypywane kruszonym kamieniem. Później olej zastąpiono smołą, a w połowie XIX wieku założyciel firmy Icopal, Jens Villadsen, zamiast arkuszy zastosował papę w rolkach.

Dzisiaj papa dachowa to zaawansowany technologicznie produkt wykonany z posypki, górnej warstwy bitumu, osnowy nośnej, dolnej warstwy bitumu oraz folii antyadhezyjnej. Występuje w wielu wariantach: do klejenia na ciepło, do klejenia na zimno i samoprzylepny oraz w kilku różnych kolorach.

Na jakich dachach można zastosować papę?

Papa termozgrzewalna dachowa to elastyczny materiał dachowy, który oferuje dużą swobodę architektoniczną. Papa jest elastyczna, można ją wyginać i kształtować w zależności od powierzchni dachowych, a niewielka waga sprawia, że może być stosowana bez konieczności wzmacniania konstrukcji pod papą.

Rodzaje papy termozgrzewalnej na dach

Wyróżnia się dwa główne rodzaje pap termozgrzewalnych: papy podkładowe oraz papy wierzchniego krycia. Papy podkładowe są przeznaczone do układania bezpośrednio na gołym podłożu. Papy wierzchniego krycia natomiast mają grubą posypkę mineralną i są przeznaczone do ułożenia na warstwę podkładową. Papa termozgrzewalne najlepszej jakości posiadają asfalt modyfikowany SBS.

Istnieje jeszcze trzeci rodzaj papy — jednowarstwowy. Powinien być on używany w budynkach drugorzędnych. Jest cieńszy i nie tak trwały, jak papa dwuwarstwowa.

Zastosowanie papy termozgrzewalnej podkładowej

Dolna warstwa papy, zwana podkładem, zapewnia całkowite uszczelnienie dachu. Jest to szczególnie ważne, jeśli dach ma niewielki spadek. Powierzchnia dachu, na którą nakładana jest papa, musi zostać odpowiednio przygotowana — oczyszczona z resztek starych materiałów izolacyjnych, musi być równa i sucha.

Papa podkładowa jest zwykle tańsza niż warstwa wierzchnia. Nie ma ona ochrony przed promieniowaniem UV. Przykładowo Izobit Super PV3 FF to termozgrzewalna papa podkładowa modyfikowana SBS-em. Jest ona bardzo wytrzymała i stabilna wymiarowo. Może być wykorzystywana jako zabezpieczenie hydroizolacyjne fundamentów lub w izolacji tarasów.

Zastosowanie papy termozgrzewalnej nawierzchniowej

Nawierzchniowa warstwa papy dachowej jest układana na wierzchu pokrycia dachowego. Papa wierzchniego krycia ma posypkę z granulatu łupkowego na górnej stronie, aby chronić papę przed niszczącymi promieniami słońca. Jednocześnie pokrycie łupkiem jest warstwą, która nadaje papie kolor – czarny, ceglasty, jasnoszary, leśna zieleń itp.

Należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje papy, których właściwości są dostosowane do ich zastosowania. Rodzaj papy, którą należy zastosować, zależy od tego, czy papa ma być położona na nowym dachu, czy jest to zadanie remontowe, jakie jest podłoże itp.

Zanim wybierzesz papę, dobrze jest sprecyzować, jakie masz wymagania i oczekiwania co do jakości i trwałości pokrycia dachowego. Istnieje na przykład różnica między tym, czy jest to szopa lub budynek gospodarczy, czy dom. Inny będzie rodzaj papy do nowego dachu, a inny do wykorzystania w czasie renowacji. Warto pytać sprzedawcę w hurtowni Elmas. Fachowcy służą wiedzą popartą doświadczeniem, a sklep oferuje szeroką gamę produktów budowlanych. Prosty dojazd i atrakcyjne ceny umożliwią szybkie zakupy wszystkich potrzebnych produktów.