Polskie Składy Budowlane

Czy kupować materiały budowlane z wyprzedzeniem?

Ostatnie lata najlepiej pokazały inwestorom, jak trudne może być zdobycie niezbędnej ilości materiałów budowlanych do wzniesienia nawet niewielkiego budynku. Braków magazynowych nie niwelowały nawet rosnące drastycznie ceny surowców oraz konkretnych towarów, takich jak stal czy styropian.

Ten trudny czas stał się pouczającą lekcją i jednocześnie dał odpowiedź na pytanie, czy warto kupować materiały budowlane z wyprzedzeniem. Jeśli chcesz właśnie taki plan wprowadzić w życie, najlepszym wyborem będzie zakup towarów w hurtowniach materiałów budowlanych. Fachowcy zadbają tam nie tylko o konkurencyjne ceny i dowiozą towar pod wskazany adres, ale również przechowają zamówienie do czasu, kiedy będzie potrzebne.

Tanie materiały budowane w zapasie – dlaczego warto o to zadbać?

Już z marszu można wymienić przynajmniej kilka dobrych powodów, dla których warto zadbać o wcześniejszy zakup materiałów budowlanych.

Szczególnie w latach deficytu materiałów budowlanych w Warszawie warto mieć zamówione i opłacone towary niezbędne przynajmniej do kolejnego, pełnego etapu prac. Jeśli więc jesteś w fazie projektowania domu i załatwiania związanych z nimi urzędowych formalności, warto zacząć rozglądać się za stalą i betonem do zbrojenia ławy fundamentowej (jeśli zawiera się w projekcie) albo do zakupu cegieł. Jeśli kolejnym etapem jest stawianie ścianek działowych, w zapasie miej zamówioną odpowiednią ilość np. silikatów. W ten sposób można łatwo uniknąć ewentualnego dokupywania kilku sztuk np. cegieł czy przerw w budowie spowodowanych brakiem konkretnego produktu w wystarczającej ilości.

Zrobienie zapasów w hurtowni materiałów budowlanych pozwala nie tylko zabezpieczyć budowę i zapobiec jej niepotrzebnemu postojowi, a więc umożliwić jej zakończenie w wyznaczonym terminie. Jednocześnie pozwala uchronić się przed zwyżkami cen, jakie w ostatnim czasie regularnie się pojawiają w tej branży. Szczególnie ten ostatni aspekt, związany z zaoszczędzonym budżetem, warto rozważyć przy inwestycjach na większą skalę. Kupienie towarów wcześniej pozwala też lepiej rozplanować kolejne wydatki na budowę czy mieć zapas pieniędzy na tak zwaną czarną godzinę.

Dlaczego warto postawić na zakup materiałów budowlanych w hurtowni?

Z kupowaniem tanich materiałów budowlanych w hurtowniach w większych ilościach najlepiej zaczekać, jeśli to możliwe, na okres późnej jesieni oraz zimy. To wtedy ceny w hurtowniach materiałów budowlanych są najniższe ze względu na stosunkowo niewielkie zainteresowanie nimi, spowodowane równie niewielkim ruchem na budowach. Kupowanie materiałów pod koniec roku pozwala zaoszczędzić także na innym polu – materiały budowlane w Warszawie w tym czasie nabywane są jeszcze po starych cenach, czyli przed noworocznymi podwyżkami.

Decydując się na wcześniejsze zamówienie towaru w hurtowni materiałów budowlanych, inwestor nie musi obawiać się o brak miejsca na ich składowanie. Zamówiony i przysłany do hurtowni materiał, niezależnie od jego ilości, bezpłatnie będzie przechowany do czasu, kiedy będzie potrzebny na budowie. Wtedy dotrze na miejsce za pomocą specjalnych samochodów z HDS, również bez dodatkowych kosztów. Nie trzeba się też obawiać o zamówienie zbyt dużej ilości towaru – nadwyżki można oddać z powrotem na podstawie faktury. W ten sposób eliminowany jest kolejny problem – składowania materiałów na placu budowy i ryzykowanie ich kradzieżą lub zniszczeniem na skutek np. nieprawidłowego przechowywania.

Ostatecznie więc, odpowiadając na pytanie, czy warto kupować materiały budowlane z wyprzedzeniem – tak, ale najlepiej wybrać do tego renomowane hurtownie materiałów budowlanych, w których bezpłatnie można przetrzymać zamówiony towar do czasu, aż będzie potrzebny.