Polskie Składy Budowlane

Jak kłaść papę podkładową na drewnie?

Wybór odpowiedniego materiału podkładowego na dach jest niezwykle istotny, szczególnie gdy masz do czynienia z drewnianą konstrukcją. Papa podkładowa jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, bo zapewnia nie tylko dodatkową ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami, ale także poprawia izolację termiczną. Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci wykonać tę pracę sprawnie i poprawnie.

Przygotowanie podłoża

Zanim położysz papę podkładową termozgrzewalną na drewnie, musisz upewnić się, że podłoże jest równe, suche i czyste. Nie może być uszkodzone przez grzyby czy owady. Jeśli dach jest wykonany z desek lub płyt OSB, sprawdź, czy nie są one zniszczone, zgniłe lub popękane. Jeśli tak, trzeba je wymienić na nowe.

W przypadku, gdy dach jest pokryty starą papą lub innym materiałem izolacyjnym, trzeba je usunąć i oczyścić z resztek kleju lub smoły. Należy również wyjąć wszelkie wystające gwoździe lub śruby, które mogłyby uszkodzić papę podkładową.

Wybór papy

Do pokrycia dachu drewnianego najlepiej nadaje się papa podkładowa termozgrzewalna, której spodnia warstwa topi się pod wpływem wysokiej temperatury i łączy się z podłożem. Papa na dach jest sprzedawana w rolkach o różnej szerokości. Są one zazwyczaj oznaczone literą T. Oprócz tego, papa termozgrzewalna ma swoje oznaczenie literowe, w którym zakodowana jest jej grubość, rodzaj osnowy i jej gramatura. Z kolei papa pod gont zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną dachu.

Przy wyborze papy podkładowej zwróć także uwagę na jej grubość i szerokość. Do pokrycia dachu drewnianego można użyć papy o grubości od 2 do 4 mm, w zależności od warunków atmosferycznych i obciążenia dachu. Jeśli planujesz położyć na papie podkładowej kolejną warstwę papy lub gontu bitumicznego, musisz wybrać papę o odpowiedniej gramaturze i właściwościach klejących.

Układanie papy

Papę podkładową układasz zgodnie z instrukcją producenta, która jest dołączona do każdej rolki. Zazwyczaj układanie rozpoczyna się od kosza, czyli najniższego punktu dachu. Papę na dach układa się bezpośrednio na deskach poszycia za pomocą palnika gazowego lub elektrycznego. Rozgrzewa on papę i podłoże do temperatury około 180 stopni Celsjusza. Termozgrzewanie wymaga jednak dużej ostrożności i doświadczenia, dlatego lepiej zlecić tę czynność fachowcom.

Papę na dach należy rozwijać równomiernie i powoli, dociskając ją do podłoża wałkiem lub szpachelką. Układa się ją pasami równoległymi do okapu lub prostopadle do niego, w zależności od kształtu i nachylenia dachu. Pasy papy powinny zachodzić na siebie na szerokość co najmniej 10 cm, a zakłady powinny być dokładnie zgrzane i wygładzone. Zwróć uwagę na poprawne zgrzanie przy krawędziach dachu i przy elementach wystających, takich jak kominy, świetliki czy wentylacje. W miejscach tych wykonaj także odpowiednie obróbki blacharskie lub gumowe, aby zapewnić szczelność i estetykę.

Wykończenie

Po ułożeniu całej papy podkładowej termozgrzewalnej na drewnie należy zabezpieczyć jej brzegi przed odrywaniem się od podłoża. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • przybić brzegi papy gwoździami dachowymi co 10-15 cm,
  • przykleić obrzeże taśmą bitumiczną lub aluminiową,
  • przykleić brzegi listwami drewnianymi lub metalowymi,
  • zalać krawędź masą uszczelniającą lub silikonem.

Po ułożeniu papy podkładowej można ją pokryć papą nawierzchniową lub gontem bitumicznym.

Podsumowanie

Papa podkładowa termozgrzewalna to dobry materiał do pokrycia dachu drewnianego, ponieważ jest trwała, szczelna i łatwa w montażu. Aby jednak uzyskać zadowalający efekt, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża, wyborze papy i jej prawidłowym ułożeniu. W ten sposób zapewnisz sobie dach, który będzie służył Ci przez wiele lat.