Polskie Składy Budowlane

Zastosowanie płyty MFP w budownictwie i wykończeniówce

Nowoczesne budownictwo wykorzystuje wiele sprawdzonych materiałów wykończeniowych, między innymi płyty MFP. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością i ognioodpornością. Cechuje je również bardzo dobra tolerancja wilgoci. Nie bez powodu znajdują więc zastosowanie w konstrukcjach ścian, podłóg i dachów. Płyta MFP to drewnopochodny materiał konkurujący z płytą OSB. Produkuje się ją ze sprasowanych wiórów drewnianych, a w ramach spojenia używa się żywicy syntetycznej.

Na uwagę zasługuje fakt, że płyty wiórowe MFP są odporne na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia. Ich trwałości nie zagraża wyginanie, dlatego stosuje się je w szeroko pojętym budownictwie, zwłaszcza do budowy ścianek działowych, podłóg i zabudowy meblowej. Często używa się ich na pokrycie dachowe z uwagi na duży rozmiar i gładkie powierzchnie. Warto podkreślić również wysoką estetykę i szeroki zakres możliwości wykończenia, na przykład pokrycie płyt MFP farbą lub bejcą, czy położenie na nich płytek lub tapety nie stanowi problemu.

Płyty MFP – co warto wiedzieć?

Płyty MFP to materiał wyjątkowo spoisty. Właściwość ta ma wpływ na łatwy montaż i obróbkę mechaniczną. Bez problemu można mocować w niej kołki, gwoździe i śruby. Jest to sprężysty surowiec, co ma wpływ na jego wytrzymałość. Niezależnie od grubości płyty te doskonale znoszą obciążenia. Ponadto są odporne na wilgoć, co chroni je przed odkształceniami, które mogłyby powstać na skutek pęcznienia czy rozwarstwienia. Nietrudno domyślić się również tego, że materiał ten jest odporny na rozwój grzybów, pleśni i glonów. Z tego względu można stosować go w łazienkach i kuchniach, a nawet na tarasach czy balkonach.

Dodatkowym atutem płyt MFP są doskonale właściwości akustyczne i termiczne, co zwiększa komfort przebywania w domu wykończonym tego rodzaju materiałem. Można zastosować je na podłogach i ścianach. Ze względu na to, że płyta MFP ma różną grubość, znajduje zastosowanie w przypadku szeroko pojętych robót wykończeniowych. 

Płyta MFP – cena

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem płyt MFP jest cena. Nie jest to drogi materiał wykończeniowy, a koszt zakupu porównywalny jest do kosztu inwestycji w płyty OSB. Najczęściej wybierana jest płyta MFP 22, która znajduje zastosowanie podczas tworzenia nośnego poszycia dachów, stropów oraz ścian. W sprzedaży dostępne są również płyty MFP o grubości 10, 12, 15, 18 i 25 mm. Jeśli poszukujesz tego rodzaju materiału, zajrzyj na stronę hurtowni materiałów budowlanych i wykończeniowych Elmas.