Piany montażowe dostępne są w kilku podstawowych rodzajach. Zwykle stosuje się je do montażu okien i drzwi, ale nie tylko. Doskonale sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, dlatego w sposób naturalny różnią się właściwościami. W artykule przedstawimy cechy, jakimi wyróżnia się piana montażowa niskoprężna. Mowa tu o pianie jednoskładnikowej o wysokiej odporności na grzyby i pleśnie.
Piana montażowa niskoprężna czy wysokoprężna?
Piana montażowa, inaczej nazywana uszczelniającą, to doskonały materiał izolacyjny. Na rynku dostępne są dwa główne jej rodzaje. Wysokoprężna piana w wyniku reakcji z wilgocią panującą w powietrzu zwiększa swoją objętość i dociera do trudno dostępnych przestrzeni. Mowa tu o zwiększeniu objętości aż o 150%. Z kolei piana montażowa niskoprężna ma niższy stopień rozszerzalności, wynoszący około 70%. Jak już wspomnieliśmy, wysokoprężna piana montażowa sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach, natomiast niskoprężna – tam, gdzie wymagana jest większa dokładność podczas wykonywania izolacji. Pianka niskoprężna to także lepszy produkt, gdy istnieje potrzeba zmniejszonego rozpychania izolowanych elementów.
Pianka poliuretanowa niskoprężna – zastosowanie
Piana montażowa niskoprężna to gwarancja równomiernego i trwałego wypełnienia pustych przestrzeni w izolowanej warstwie. Użycie tego produktu nie stwarza ryzyka uszkodzenia mocowanego elementu. Pianka izolacyjna niskoprężna sprawdzi się w przypadku montażu okien, drzwi i parapetów. Znajduje zastosowanie w izolacjach wykonywanych podczas montażu bram garażowych, na przykład do drzwi, ścian czy dachów. Ponadto piany montażowe dostępne w mieście Warszawa, w naszym sklepie, idealnie nadają się do wykonywania izolacji cieplnych sieci wodnej i grzewczej.
Ile schnie piana montażowa niskoprężna?
Czas schnięcia piany montażowej niskoprężnej uzależniony jest od właściwości danego produktu. Producenci pianek poliuretanowych umieszczają tę informację na swoich produktach. Średni czas schnięcia pianki montażowej wynosi około 4 godzin. Już po 20 minutach od użycia można jednak zauważyć, jak zasycha górna warstwa piany. Krótkim czasem wysychania charakteryzują się pianki izolacyjne przeznaczone do niskich temperatur – są to tak zwane piany montażowe zimowe do stosowania przy ujemnych temperaturach. Dostępne są również piany letnie i całoroczne.