Polskie Składy Budowlane

Zalety płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa jest pojęciem, z którym spotyka się każdy inwestor, planujący budowę domu czy innego obiektu. Jest alternatywą dla stosowanych tradycyjnych fundamentów, przede wszystkim przyspieszając prowadzone prace, choćby poprzez minimalizację konieczności wykonywania głębokich wykopów.

Płyta zapewnia przede wszystkim równomierne osiadanie budynku, likwidując ryzyko powstawania rys i pęknięć, głównie na gruntach o niskiej nośności. Znajduje także zastosowanie wszędzie tam, gdzie zauważalne jest podciąganie wód gruntowych do powierzchni. Warto wspomnieć, że prawidłowa izolacja płyty fundamentowej zapobiega powstawaniu mostków termicznych, minimalizując straty ciepła w budynku.

Płyta fundamentowa wykonanie

Bardzo ważnym elementem, wpływającym na właściwości, jakimi będzie cechować się płyta fundamentowa, jest jej wykonanie z wysokiej jakości materiałów oraz zgodnie ze sztuką budowlaną. Jak wspomnieliśmy, nie trzeba wykonywać głębokich wykopów. Przy wylewaniu płyty niezbędne jest natomiast zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu, a w przypadku stwierdzenia miękkich gliny czy iłów, należy wykonać zagęszczanie piaskiem lub żwirem.

Płyta jest zbrojona w dolnej i górnej części oraz ocieplana. Do tego celu wykorzystywany jest najczęściej styropian lub płyty XPS. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów płyty stanowią skuteczną termoizolację w przypadku budowy domów pasywnych, w których liczy się przede wszystkim energooszczędność. Wykonanie płyty fundamentowej jest szybsze niż klasyczne fundamentowanie – trwa około tygodnia.

Zalety płyty fundamentowej

Oprócz atutów wspomnianych wcześniej, zalety płyty fundamentowej doceniają przede wszystkim inwestorzy decydujący się na budowę domów o skomplikowanej bryle. W tym przypadku płyta sprawdza się znacznie lepiej niż klasyczne fundamenty, przede wszystkim z uwagi na doskonałą wytrzymałość. Istotna jest także możliwość jej zastosowania w miejscach, gdzie stwierdzono występowanie wysokiego poziomu wód gruntowych.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest także cena. Płyta fundamentowa to koszt niższy od klasycznych ław fundamentowych, wykonywanych ze zbrojonego betonu. Finalna wartość inwestycji zależna jest oczywiście od wielu czynników, związanych choćby ze specyficznymi warunkami gruntowymi czy dodatkową izolacją. Warto więc już na etapie projektowania budynku porównać koszt wykonania tradycyjnych fundamentów i płyty fundamentowej, aby cennik odnieść do konkretnej budowy.

Współczesny rynek materiałów i usług budowlanych oferuje wiele rozwiązań, alternatywnych do tradycyjnych metod, stosowanych dotychczas. Jednym z przykładów tej zależności jest płyta fundamentowa, która zdobywa coraz szersze uznanie wśród inwestorów. Jeśli planujecie budowę – rozważcie możliwości, jakie daje płyta fundamentowa. Dzięki temu rozwiązaniu możecie zoptymalizować nie tylko koszty inwestycji, ale także czas jej realizacji.