Polskie Składy Budowlane

Z czego budować dom?

Kwestia wyboru materiałów do budowy domu jest jedną z kluczowych decyzji, jaką trzeba podjąć już na początku inwestycji. Cegła, bloczki komórkowe czy pustaki mają bowiem zapewnić nie tylko stabilną konstrukcję przyszłego budynku, ale także jego odpowiednią izolację. Na rynku można spotkać bardzo wiele materiałów, które różnicuje cena, trwałość oraz sposób murowania, mający wpływ na tempo prowadzenia prac budowlanych.

Warto pamiętać, że przy wyborze materiałów istotne znaczenie ma także właściwa izolacyjność. Chodzi zarówno o kwestie związane z termiką, jak i akustyką. Dzięki doborowi optymalnych materiałów możecie znacznie obniżyć przyszłe koszty eksploatacyjne budynku oraz zagwarantować sobie komfortowe warunki mieszkania, niezależnie czy na zewnątrz panuje upał, czy też pada śnieg.

Cegła ceramiczna i pustaki

Cegła ceramiczna to materiał, który od wielu lat stosowany jest do wznoszenia ścian budynków. Dziś popularność zyskuje tak zwana ceramika poryzowana, wypierająca klasyczne cegły, za sprawą doskonałych właściwości izolacyjnych. Co więcej – cegła ceramiczna poryzowana jest łatwa w obróbce, co pozytywnie wpływa na tempo prowadzonych prac budowlanych. Minusem natomiast tego materiału jest jego twardość, a co za tym idzie, trudność w późniejszym zamocowaniu czegokolwiek w cegle.

Kolejnym materiałem, często wykorzystywanym do budowy ścian zewnętrznych, są pustaki ceramiczne poryzowane. Podobnie jak cegła, wyróżniają się świetną termoizolacyjnością. Warto jednak pamiętać, że ceramika poryzowana jest dość kosztowna. W tym przypadku płacicie za jakość i trwałość, co ma przecież ogromne znaczenie. W sklepach budowlanych spotkacie także tradycyjną ceramikę – cegłę i pustaki, będące tańszą alternatywą dla modeli poryzowanych.

Silikaty

Osoby, którym zależy na optymalizacji kosztów inwestycji, często wybierają silikaty. To popularne białe bloczki, które charakteryzuje wysoka izolacyjność akustyczna. Wyróżniają się także gładką strukturą, minimalizującą zużycie zaprawy tynkarskiej. Należy jednak wspomnieć, że materiał ten – w przeciwieństwie do cegieł czy pustaków poryzowanych – ma bardzo słabe właściwości termoizolacyjne, co wymusza wykonanie solidnego ocieplenia. Niewątpliwą zaletą natomiast jest odporność cegły silikatowej, która może przenosić dużo większe obciążenia niż inne materiały.

Silikaty, podobnie jak cegła dziurawka, są doskonałym materiałem do wznoszenia ścian wewnętrznych. Bloczki, dzięki gładkiej strukturze, można dowolnie wykańczać. Do budowy ścian działowych wykorzystuje się silikaty o niewielkiej grubości, które łączone są ze ścianami nośnymi, zwykle za pomocą stalowych kotew. To zabezpieczenie przed przypadkowym przewróceniem się konstrukcji. W pracach budowlanych wykorzystywany jest także beton komórkowy. Wyróżnikiem tego materiału są bez wątpienia doskonałe właściwości termoizolacyjne, lekkość oraz łatwość montażu w ścianie.

Wybierając materiał do budowy domu, kierujcie się przede wszystkim jego właściwościami izolacyjnymi oraz trwałością. Warto posiłkować się radami fachowców, którzy już na etapie przygotowywania projektu budowlanego, wskażą, jakie surowce będą optymalnym rozwiązaniem w konkretnym przypadku.