Polskie Składy Budowlane

Wybierz idealną bramę do twojego garażu

Bramy garażowe, odpowiednio dopasowane do budynku, nie tylko zabezpieczają przed dostępem do nieruchomości osób niepowołanych, ale są także elementem ozdobnym. Powinny być dobierane do planowanego wykorzystania garażu, dostępnej przestrzeni oraz stylistyki posiadanej elewacji. Różnorodne modele umożliwiają między innymi otwieranie rozwieralne, a także unoszone. Jaką bramę wybrać do garażu?

Decydując się na zakup bramy garażowej, w pierwszej kolejności należy sprawdzić warunki pomieszczenia, aby wybrać odpowiedni model do wielkości i wysokości garażu oraz planowanego sposobu korzystania z niego. To kluczowe elementy, które pozwalają na znalezienie rozwiązań efektywnych i dostosowanych do możliwości technicznych konkretnego budynku.

Bramy unoszone

Bramy unoszone są propozycją coraz częściej stosowaną w domowych garażach. Nie wymagają dodatkowej przestrzeni na drzwi, które otwierają się na boki. Wystarczy mechanizm, przesuwający skrzydło na sufit, aby wygodnie zamknąć lub otworzyć pomieszczenie. System ten unosi drzwi w całości, które poruszają się po wcześniej przygotowanych prowadnicach.

Modele unoszone posiadają zabezpieczenia przed samodzielnym zsunięciem się skrzydła, co sprawia, iż korzystanie z nich jest bezpieczne. Warto pamiętać, iż ta wersja wymaga odpowiedniej przestrzeni pod stropem. Liczy się przede wszystkim długość pomieszczenia oraz jego wysokość, aby bez trudu zmieściły się prowadnice, ale także całe skrzydło, które po otwarciu znajduje się w górnej części garażu.

Bramy panelowe

Bramy panelowe z kolei opierają się na podobnym mechanizmie, jak opisaliśmy wcześniej, z tą różnicą, iż skrzydło zbudowane jest z pojedynczych elementów, zwanych segmentami, które składają się podczas poruszania. To propozycja wygodna, umożliwiająca łatwe otwarcie nawet fragmentu bramy, często stosowana także w większych garażach, w których docelowo przechowywane będą co najmniej dwa samochody. Bramy segmentowe to także dobra izolacyjność termiczna i akustyczna, co nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza zimą.

Wszystkie modele bram można opcjonalnie wyposażyć w automatykę sterującą, pozwalającą na operowanie skrzydłem za pomocą pilota lub sterowników zainstalowanych wewnątrz budynku. Do konkretnego systemu można włączyć niemal nieograniczoną liczbę pilotów, wyposażając w nie każdego domownika, który będzie korzystał z garażu.

Bramy garażowe to funkcjonalność i estetyka. Te dwa czynniki warto brać pod uwagę, w momencie podejmowania decyzji o wyborze konkretnego modelu. Dobrze jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy po dokonaniu pomiarów w budynku, zaproponują rozwiązania najlepsze pod względem użytkowym i technicznym.