Polskie Składy Budowlane

Wełna szklana czy styropian? Ocieplamy dom

Ocieplanie domu, który dopiero budujemy, jest dziś standardem. Już od początku procesu inwestycyjnego planowana jest efektywna izolacja, minimalizująca straty ciepła, a co za tym idzie obniżająca koszty ogrzewania budynku. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja z domami istniejącymi, które wznoszone były wiele lat temu.

W tym przypadku izolacja termiczna budynku powinna być wykonana od początku. Jest to jak najbardziej możliwe, należy jednak w pierwszej kolejności zdecydować o materiale, jaki zostanie użyty. Skład budowlany dysponuje wieloma rozwiązaniami w tym zakresie, niezbędne jest jednak ich dopasowanie do konkretnego obiektu, w czym pomocni będą specjaliści, zajmujący się systemami ociepleń.

Styropian

Styropian jest wciąż jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Jego parametry pozwalają także na wygłuszenie budynku, ponieważ posiada właściwości tłumiące dźwięk. Styropian dostępny jest powszechnie, a jego cena należy do jednej z niższych, w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi.

Warto także podkreślić, iż surowiec ten charakteryzuje się trwałością, dzięki czemu nawet po wielu latach od montażu, nie traci swoich właściwości. Inwestorzy doceniają to rozwiązanie także z uwagi na szybkość i łatwość montażu. Styropian jest często stosowany nie tylko do ociepleń elewacyjnych, ale także stropów czy tarasów.

Wełna mineralna

Wełna mineralna, czyli najważniejszy konkurent styropianu w zakresie ociepleń, również ma swoje zalety. To materiał niezwykle plastyczny, występujący w różnych formach: mat, granulatów czy płyt. Cechuje się wysoką izolacyjnością akustyczną, co bez wątpienia jest dużym atutem. Wełnę charakteryzuje również niepalność oraz odporność biologiczna, skutecznie eliminująca powstawanie wykwitów grzyba.

Warto także podkreślić, iż ocieplenie z wełny, z uwagi choćby na jej elastyczność, będzie efektywniejsze w miejscach trudno dostępnych, o kształtach nieregularnych. Systemy ociepleniowe, oparte o wełnę, mają także wadę, którą jest między innymi duża waga, obciążająca ściany zewnętrzne. Istotną różnicą pomiędzy styropianem a wełną jest cena, która w przypadku drugiego materiału jest wyższa.

Wełna szklana czy styropian? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu parametrów, między innymi warunków technicznych panujących na budowie czy materiału, z jakiego wybudowany jest dom. Warto, po konsultacji ze specjalistami wybierać te materiały ociepleniowe, które przede wszystkim spełnią swoją funkcję, zapewniając efektywną izolację termiczną budynku.