Polskie Składy Budowlane

Układanie papy termozgrzewalnej

Układanie papy termozgrzewalnej jest jednym z najpopularniejszych sposobów izolacji dachów, ale także balkonów, tarasów czy fundamentów. Materiał ten skutecznie wypiera tradycyjną papę, przede wszystkim z uwagi na doskonałą jakość. Nie wymaga stosowania lepiku, co znacznie przyspiesza montaż. Dodatkowym atutem są także względy estetyczne oraz trwałość, jaką wyróżnia się papa termozgrzewalna. Grubość materiału ma w tym względzie ogromne znaczenie, dlatego też lepiej decydować się na grubszą papę, którą jednocześnie można łatwiej zamontować.

Warto jednak pamiętać, że aby pokrycie dachu papą termozgrzewalną czy wykonanie z jej użyciem hydroizolacji tarasu, było przeprowadzane w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Najlepiej planować prace na dni suche, w których temperatura oscyluje w granicach od +5 do +20 stopni Celsjusza. Ma tu bowiem ogromne znaczenie wilgotność, gdyż mokry grunt uniemożliwi prawidłowe przymocowanie papy do podłoża.

Papa termozgrzewalna jak kłaść?

Skoro na dachu ma znaleźć się papa termozgrzewalna, jak kłaść ten materiał, aby stanowił trwałe poszycie? Podstawą jest wybór odpowiedniej papy, dostosowanej do rodzaju dachu oraz jego stanu technicznego. Pierwszym krokiem jest wykonanie montażu oprzyrządowania, czyli dybli czy rynien. Kluczowe znaczenie ma właściwe układanie pasów papy, które zależy od kąta nachylenia dachu.

Warto także pamiętać o prawidłowym zgrzewaniu, czyli spajaniu papy z podłożem. Służy do tego palnik, którym rozgrzewa się zarówno samą papę, jak i podłoże. Osiągnięcie przez materiał optymalnej temperatury można precyzyjnie wskazać, gdy masa bitumiczna ulegnie powolnemu topnieniu. Wówczas należy papę przyłożyć do podłoża i docisnąć tak, aby oba materiału połączyły się ze sobą. Bardzo istotne jest układanie następnych pasów papy na zakłady, które muszą być wykonane z ogromną starannością.

Grunt pod papę termozgrzewalną

Wskazaliśmy na początku, że grunt pod papę termozgrzewalną musi być suchy. To nie jedyna cecha, o jaką powinniśmy zadbać. Kolejnym elementem jest prawidłowe wykonanie dylatacji oraz dokładne wyrównanie. Ma to znaczenie dla właściwego odprowadzania wody. O wyrównanie należy szczególnie zadbać, gdy mamy do czynienia z remontem dachu istniejącego, jednak nie należy zaniedbywać tej kwestii również w budynkach dopiero wzniesionych.

Papę można układać na różnych rodzajach podłoża. Jednym z najpopularniejszych jest beton i drewno. W przypadku tego pierwszego surowca musimy pamiętać o jego dokładnym wyschnięciu, czyli tak zwanym przesezonowaniu. W przypadku drewna natomiast istotnym parametrem jest optymalne ułożenie desek, a także zastosowanie dodatkowej warstwy papy podkładowej. Niezależnie jednak od rodzaju podłoża, konieczne jest jego dokładne oczyszczenie oraz zagruntowanie.

Układanie poszycia z papy termozgrzewalnej to proces kilkuetapowy, wymagający nie tylko odpowiedniego zaplanowania, ale także optymalnych warunków atmosferycznych, w których może być montowana papa. Warto decydować się na materiały najwyższej jakości, gdyż remont czy wykonanie dachu jest inwestycją na lata.