Podwieszane sufity w kuchni to codzienność w wielu mieszkaniach. Cieszą się ogromną popularnością nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także użytkowe. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie chcemy ukryć elementy instalacji, czy zmienić proporcję wnętrza. Atutem tego rozwiązania jest także łatwy montaż, polegający na przygotowaniu stelaża, rozmieszczeniu wieszaków i zamocowaniu płyt gipsowo – kartonowych.
Czy wobec tylu zalet, sufit podwieszany w kuchni ma jakieś wady? Tak naprawdę trudno wskazać minusy tego rozwiązania, choć jego przeciwnicy wskazują na dodatkowe koszty, jakie wiążą się z montażem. Istotnie, wykonanie sufitu podwieszanego zwiększy wartość remontu, ale nie w sposób drastyczny, ponieważ ceny materiałów oraz robocizny są relatywnie niskie.
Kuchnia z podwieszanym sufitem
Kuchnia z podwieszanym sufitem daje ogromne możliwości aranżacyjne. W płytach montuje się często nowoczesne oświetlenie, które znacznie poprawia estetykę wnętrza. Istotne jest także zmniejszenie wysokości pomieszczenia, co przekłada się nie tylko na poprawę komfortu termicznego, ale także sprawia, że kuchnia staje się przytulniejsza. Sufit podwieszany jest często wykorzystywany przez projektantów wnętrz do podziału przestrzeni w mieszkaniu. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, w której kuchnia łączy się z salonem.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, podwieszenie sufitu ułatwia schowanie w nim wielu elementów technicznych, które negatywnie wpływają na estetykę wnętrza. Pod płytami można więc ukryć przewody elektryczne, kanały wentylacyjne czy instalację klimatyzacyjną. Nie bez znaczenia jest także maskowanie niedoskonałości stropów, z czym mamy do czynienia przede wszystkim w starym budownictwie. Płyty gipsowo – kartonowe zapewniają równą powierzchnię, którą można w dowolny sposób wykończyć.
Sufit podwieszany w kuchni nad szafkami
Wielu inwestorów zastanawia się, czy sufit podwieszany w kuchni nad szafkami to dobre rozwiązanie? Tak, jednak należy wziąć pod uwagę przede wszystkim głębokość mebli, która wpłynie na wymiary przygotowywanej konstrukcji. Można także zdecydować się na wykonanie sufitu jedynie w części pomieszczenia, na przykład wzdłuż jednej ściany. To ciekawe rozwiązanie, między innymi z uwagi na możliwość montażu w suficie dodatkowego oświetlenia, które zwiększy widoczność nad blatem roboczym czy stołem.
Trzeba jedynie pamiętać, aby do wykonania sufitu podwieszanego stosować trwałe materiały, przeznaczone do wykorzystania w pomieszczeniach wilgotnych. Chodzi między innymi o płyty gipsowo – kartonowe, które muszą mieć właściwości wodoodporne. Kluczową kwestią jest także bezpieczeństwo, czyli właściwe wykonanie konstrukcji i jej zamocowanie zarówno do ścian, jak i stropu. Warto to zadanie powierzyć fachowcom, szczególnie jeśli sami nie posiadacie zbyt dużego doświadczenia w pracach wykończeniowych.
Wśród sposobów na ciekawą i oryginalną aranżację kuchni sufit podwieszany zajmuje jedno z kluczowych miejsc. Pozwala na ukrycie nieestetycznych elementów instalacyjnych czy łatwe zamaskowanie niedoskonałości stropu. Atutem jest bez wątpienia także jego prosty montaż, który można wykonać z użyciem gotowych elementów.