Polskie Składy Budowlane

Skuteczne systemy ociepleń wewnętrznych

Ocieplenia wewnętrzne to skuteczny sposób na poprawę izolacyjności termicznej budynku. Wykonywane są najczęściej w obiektach, w których z różnych względów niemożliwe jest zastosowanie izolacji elewacyjnej. Dotyczy to między innymi budynków zabytkowych lub zarządzanych przez wspólnoty, które nie planują prac remontowych związanych z ociepleniem.

Materiały izolacyjne, montowane na ścianach wewnętrznych zapewniają poprawę termiki obiektu, pozwalając jednocześnie na obniżenie kosztów ogrzewania zimą. Przy wyborze ocieplenia wewnętrznego kluczowe jest właściwe dobranie materiałów, z których będzie wykonane, a także ich grubości. Brak tej analizy może skutkować między innymi zawilgoceniem ścian i powstawaniem wykwitów grzyba.

Ocieplanie starych budynków

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ocieplanie starych budynków odbywa się często z wykorzystaniem wewnętrznej izolacji. Jest to zwykle spowodowane brakiem możliwości wykonania prac remontowych na elewacji. Jeśli obiekt ujęty jest w rejestrze zabytków, problemem może być uzyskanie pozwolenia na przysłonięcie oryginalnych ścian. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji wewnętrznej.

Podobne ograniczenia dotyczą budynków będących we współwłasności, gdy do przeprowadzenia prac elewacyjnych konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich właścicieli. Kłopot z ociepleniem zewnętrznym mogą mieć także mieszkańcy bliźniaków. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie remontu i montaż izolacji wewnątrz pomieszczeń.

Systemy ociepleń wewnętrznych

Systemy ociepleń wewnętrznych muszą być dobierane indywidualnie do parametrów technicznych każdego obiektu. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się wszędzie. Istotne jest obliczenie prawidłowej grubości izolacji, które zapewni efektywne ocieplenie, a także pozwoli uniknąć problemów z gromadzeniem się wilgoci na ścianach wewnętrznych.

Skład budowlany, w którym zaopatruje się inwestor, dysponuje wieloma rozwiązaniami, dedykowanymi do zastosowania wewnątrz pomieszczeń. Najczęściej wybierany jest styropian lub wełna mineralna. Należy pamiętać, niezależnie od rodzaju izolatora, o minimalizacji dostawania się pary wodnej do poszczególnych warstw ocieplenia. Służy temu paraizolacja, montowana bezpośrednio na wełnę mineralną.

Minimalizacja strat ciepła w budynkach, w których niemożliwe jest wykonanie izolacji zewnętrznej, to duże wyzwanie dla każdego inwestora. Rozwiązaniem jest wykonanie ocieplenia wewnętrznego. Warto jednak pamiętać, aby realizację powierzyć specjalistom, którzy przede wszystkim dopasują odpowiedni materiał izolacyjny oraz jego grubość.