Polskie Składy Budowlane

Ściany z płyty karton – gips w łazience

Płyta karton – gips to uniwersalne rozwiązanie, stosowane do zabudowy elementów wyposażenia, rur, czy też do wzniesienia ścianki działowej. Dwie warstwy grubego kartonu i twardy gips to skrótowa charakterystyka budowy tych płyt. Z uwagi na szybkość montażu, łatwe docinanie, płyty znalazły swoje zastosowanie w wielu pomieszczeniach, w tym w łazienkach.

Łazienka jest miejscem, w którym występuje podwyższona wilgotność powietrza. Można pomyśleć, że gips i wilgoć nie idą ze sobą w parze. Jest tak istotnie, jednak nie w przypadku płyt g-k, które dedykowane są do łazienek. Mają oznaczenie literą H, informujące o możliwości zastosowania tego materiału w miejscach o podwyższonej wilgotności.

Płyta wodoodporna

Płyta wodoodporna, oprócz oznaczenia literowego, ma kolor zielony. Łatwo zatem odnaleźć ją w sklepie z materiałami budowlanymi. Płyty można wykorzystać nie tylko do zbudowania ścianki prysznicowej czy wyrównania powierzchni pod położenie płytek. Są doskonałym surowcem do obudowy urządzeń sanitarnych, rur czy konstrukcji sufitu podwieszanego.

Ściany odporne na wilgoć, wykonane z płyt G-K, powinny być dodatkowo zabezpieczone powłoką uszczelniającą, dzięki czemu znacznie zwiększy się ich odporność. Przygotowując się do remontu łazienki, warto wykorzystać to rozwiązanie, szczególnie ze względu na relatywnie niskie koszty zakupu płyt, a także łatwość ich montażu nawet w trudno dostępnych miejscach.

Ściany łazienkowe

Ściany łazienkowe, szczególnie w przypadku starego budownictwa, niejednokrotnie nie mają równej powierzchni. Jest to istotne utrudnienie w montażu płytek. Wyrównanie ścian zajmuje dużo czasu, jest również kosztowne. W tym przypadku doskonale sprawdzą się płyty gips – karton, które po zamocowaniu na ścianie wyrównają jej powierzchnię, umożliwiając ułożenie płytek czy innej okładziny.

Ściany karton – gips mogą być wykonywane także w prysznicu. Częstym rozwiązaniem jest budowa kabiny z płyt. Warto pamiętać, aby przed położeniem płytek zabezpieczyć ściankę folią w płynie, która stworzy doskonałą powłokę uszczelniającą. To rozwiązanie szybkie i ekonomiczne, pozwalające na łatwe wykonanie nawet skomplikowanej zabudowy wanny czy prysznica.

Remont łazienki jest jednym z bardziej uciążliwych, dlatego też oczekujemy jego szybkiego zakończenia. Aby znacznie usprawnić prowadzone prace oraz zachować estetykę pomieszczenia, warto rozważyć zastosowanie płyt gips – karton. Dzięki nim można sprawnie wyrównać ściany, przygotować zabudowę urządzeń sanitarnych lub wykonać sufit podwieszany. Ważne jest, aby wybierać płyty przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Płyty w kolorze zielonym, z oznaczeniem H, doskonale sprawdzą się w każdej łazience.