Polskie Składy Budowlane

Porotherm – co to jest i jak stosować?

Porotherm? Drogi inwestorze, zastanawiasz się, co to takiego? Spieszymy z pomocą i wyjaśnieniami! Otóż Porotherm to nic innego jak pustaki ceramiczne. Jednak nie tak całkiem zwyczajne, do jakich jesteśmy pewnie przyzwyczajeni – wyróżniają się posiadaniem w swej budowie pustych przestrzeni wypełnionych powietrzem. Przekłada się to oczywiście na lepsze właściwości termoizolacyjne. Ponadto pomagają zaoszczędzić tak cenny na budowie zarówno dla inwestora, jak i dla nabywcy czas – ich montaż jest znacznie szybszy niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej cegły. 

Co ciekawe, cegła porotherm nie składa się jedynie z glinu, ale także wody, trocin i mączki drewnianej. Gotowe pustaki wypalane są aż w 900 stopniach! W tym procesie składniki roślinne ulegają wypaleniu, pozostawiając po sobie tak charakterystyczne i pożądane puste przestrzenie. 

Co sprawia, że pustak ceramiczny porotherm szturmem zdobyły rynek branży budowlanej?  To materiał o niewielkiej masie – mimo sporej wielkości, ich ażurowa budowa sprawia, że są dosyć lekkie i łatwe w pracy z nimi czy też do przenoszenia i przechowywania. Ogromnym ich plusem jest termoizolacja, o której wcześniej już wspominaliśmy, ale także świetna izolacja akustyczna szczególnie ważna w przypadku budowy bloków czy zabudowy szeregowej. 

Pustaki porotherm występują w wielu różnych wariantach: w standardzie Porotherm P+W idealnym do stawiania budynków mieszkalnych, w standardzie Dryfix, fabrycznie wypełnione wełną mineralną, wyróżniające się jeszcze skuteczniejszą termoregulacją, więc nie wymagające dodatkowe docieplania, w standardzie Profi – przeznaczone do zewnętrznych ścian budynków, w standardzie AKU, których cechą wyróżniającą się jest jeszcze większa izolacja akustyczna. 

A czy posiadają jakieś wady? Zasadniczo nie. Jedynie co może nieco odstraszać na pierwszy rzut oka, to dość wysoka cena. Pamiętajmy jednak, że na jakości nie należy oszczędzać, a klient na pewno doceni zastosowany materiał jeśli należycie zostaną wyjaśnione mu wszystkie jego zalety i właściwości. 

Nie wiesz gdzie zakupić porotherm, kołki do porothermu i inne niezbędne akcesoria? Koniecznie odwiedź hurtownię budowlaną Elmas w Warszawie. Także jeżeli wciąż wahasz się między wyborem porothermu, a tradycyjnej cegły, koniecznie zasięgnij porady eksperta – firmę tworzy zespół doświadczonych, pełnych pasji miłośników budownictwa, który z ogromną chęcią i cierpliwością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i pomoże dokonać najtrafniejszego dla Ciebie wyboru.