Polskie Składy Budowlane

Płyta MFP czy OSB?

Materiały budowlane drewnopodobne cieszą się ogromną popularnością inwestorów, fachowców i osób prywatnych, które samodzielnie wykonują remonty w swoich domach. Zarówno płyta MFP dostępna w sklepie w Warszawie, jak i wariant OSB mają szerokie możliwości zastosowania. Są trwałe, nieskomplikowane w montażu, ale także stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi materiałami wykończeniowymi.

Płyta MFP a OSB

Mimo że płyty MFP i OSB mają wiele wspólnych cech, charakteryzują je także różnice. Mają przede wszystkim inną strukturę ułożenia wiórów. W przypadku płyt MFP mamy do czynienia z jednakową wytrzymałością wzdłuż obu osi, co oznacza, że płyta MFP idealnie nadaje się na podłogę. Na uwagę zasługuje także większa gęstość płyt MFP, co poprawia jakość układanych podłóg. Są one wytrzymałe na zginanie zarówno na osi wzdłużnej, jak i poprzecznej. Ma lepsze parametry, jeśli chodzi o elastyczność. Z tego względu zdecydowanie częściej wykorzystywana jest tam, gdzie będą miały miejsce obciążenia na mocowaniach typu kołki, zawiasy czy śruby. 

Do szerokiej gamy zalet płyt MFP należy zaliczyć także odporność na spęcznianie. Po wyschnięciu szybko wraca do pierwotnego kształtu. Ponadto jest także odporna na wilgoć, co zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni. Ma jednolitą powierzchnię, idealną do malowania, tapetowania czy bejcowania. Płyty OSB nie mają tak równej powierzchni, przez co trudno je pokrywać farbą czy przyklejać tapetę lub płytki ceramiczne.

Czy płyta MFP to lepszy wybór?

To prawda, że płyta MFP w Warszawie jest popularniejsza wśród fachowców, ponieważ charakteryzuje się lepszymi parametrami i właściwościami użytkowymi niż płyta OSB. Obydwa rodzaje to jednak produkty drewnopodobne o szerokim zastosowaniu. Płyta budowlana MFP ma natomiast jeszcze jedną zaletę, o której nie wolno zapominać. Jest materiałem łatwym w obróbce. Nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych maszyn, co jest dużą oszczędnością pieniędzy. Mimo podobnej ceny płyta MFP ma obecnie coraz więcej zwolenników. Ma bowiem lepsze właściwości użytkowe nie tylko od płyt OSB, ale także innych drewnopodobnych materiałów wykończeniowych. A zatem wątpliwość pod tytułem płyta MFP a OSB została ostatecznie rozwiana.

Warto na koniec podkreślić lepsze parametry płyt MFP, biorąc pod uwagę ochronę środowiska. Jest w 100% recyklingowana. W przypadku płyt OSB mamy do czynienia z większą ilością odpadów podczas produkcji. Wysokie parametry techniczne, estetyka i szeroki wybór ze względu na wymiary sprawiają, że popularność płyt MFP stale rośnie.

Nie mogło zabraknąć ich również w asortymencie naszego sklepu. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą materiałów budowlanych w naszym sklepie i składania zamówień – w przypadku pytań pozostajemy do dyspozycji.