Polskie Składy Budowlane

Papa termozgrzewalna – jak wybrać najlepszą?

Papa termozgrzewalna, czyli kilkuwarstwowy materiał stosowany do wykonywania pokryć dachowych, skutecznie zastąpił tradycyjną papę, mocowaną na lepiku. Współczesną wersję wyróżnia między innymi łatwość montażu, szczelność, a także różnorodność. Jeśli stoicie aktualnie przed wyborem odpowiedniej papy – sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę, aby kupić najlepszy produkt, gwarantujący trwałość pokrycia dachowego.

Zacznijmy od tego, że papa termozgrzewalna, jak wspomnieliśmy wcześniej, to materiał kilkuwarstwowy. Zawiera więc warstwę nośną, izolacyjną, wierzchnią oraz spodnią. To dzięki tej konstrukcji papa wyróżnia się tak znakomitymi właściwościami. Decydując się na zakup tego materiału, pod uwagę powinniście wziąć między innymi grubość papy, elastyczność oraz izolacyjność.

Jaka papa termozgrzewalna jest najlepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka papa termozgrzewalna jest najlepsza. Każdorazowo należy dopasować jej rodzaj do indywidualnych cech budynku, jego przeznaczenia oraz konstrukcji dachu. Należy natomiast zwrócić uwagę na kwestię elastyczności, aby materiał nie był zbyt sztywny, co może być przyczyną pęknięć podczas montażu poszycia z użyciem zbyt niskiej temperatury.

Inną kwestią, wymagającą odrębnego omówienia, jest wspomniana już izolacja. Tu kluczową rolę odgrywa warstwa bitumiczna, zapewniająca ochronę zarówno przed wilgocią, jak i temperaturą. Dostępne na rynku wersje papy mogą składać się z asfaltu modyfikowanego SBS, APP lub oksydowanego. Każdy z tych surowców wyróżnia się innymi właściwościami, dlatego też przed wyborem konkretnego produktu do pokrycia dachowego, warto zasięgnąć rady specjalistów, którzy zaproponują optymalne rozwiązanie.

Ile kosztuje położenie papy termozgrzewalnej?

Jak wspomnieliśmy, jednym z czynników, decydujących o wyborze takiego, a nie innego pokrycia dachowego jest cena. Ile kosztuje położenie papy termozgrzewalnej? Jest to na pewno ekonomiczniejsze rozwiązanie w porównaniu choćby do dachówek czy blachy. Finalny koszt inwestycji musi być jednak szacowany indywidualnie, gdyż zależny jest od wielu czynników. Można do nich zaliczyć choćby rodzaj konstrukcji dachowej, sposób, w jaki będzie układana papa termozgrzewalna, jaka grubość materiału została wybrana czy też konieczność wykonania dodatkowej warstwy izolacyjnej.

Aby precyzyjnie opracować kosztorys inwestycji, należy zwrócić się do wykonawcy lub poprosić o pomoc sprzedawców w sklepie budowlanym. Podając podstawowe parametry dachu, czyli jego powierzchnię oraz nachylenie, można obliczyć szacunkową wartość pokrycia z papy termozgrzewalnej. Jeśli dach ma zostać wykonany na budynku istniejącym, wówczas należy liczyć się z koniecznością dokonania miejscowych napraw, co – niezależnie od wybranego pokrycia – będzie generować dodatkowe koszty.

Papa termozgrzewalna to obecnie nie tylko ekonomiczny, ale przede wszystkim efektywny sposób na wykonanie pokrycia dachowego. Aby inwestycja miała charakter trwały, warto wybrać najlepsze materiały, wyróżniające się odpornością na działanie różnych czynników. Sprowadza się to do tego, że czynienie pozornych oszczędności przy zakupie surowca, z którego będzie wykonane pokrycie dachowe, może w przyszłości okazać się zgubne dla naszego portfela.