Polskie Składy Budowlane

Papa czy gont bitumiczny?

Dach jest tym elementem konstrukcyjnym budynku, który oprócz cech użytkowych musi spełniać także funkcję estetyczną. Rynek oferuje szereg rozwiązań w zakresie pokryć, które różnicuje nie tylko cena, ale także przeznaczenie, kolorystyka oraz styl. Blachodachówka, papa, gont, dachówka ceramiczna czy płyty faliste to jedynie kilka przykładów asortymentu, z którym spotka się każdy inwestor, wybierając pokrycie dachu.

Jednym z aspektów, decydujących o zastosowaniu konkretnego rozwiązania, jest także ekonomia, czyli finalna cena pokrycia dachowego. W tym zakresie rozpiętość kosztów jest ogromna i zależy nie tylko od kwoty, jaką trzeba zapłacić za sam materiał, ale także za jego montaż i odpowiednie przygotowanie więźby dachowej. Dziś zajmiemy się dwoma rozwiązaniami, czyli papą i gontem bitumicznym. Które najlepiej wybrać?

Papa dachowa

Papa dachowa znana jest od wielu lat. Stosowana współcześnie różni się znacznie od jej poprzedniczek, przede wszystkim sposobem wykonania, trwałością, a także metodologią układania. Dziś wykorzystuje się papy termozgrzewalne, które doskonale przylegają do podłoża i nie wymagają stosowania dodatkowej warstwy kleju czy innego preparatu łączącego, co miało miejsce w przypadku choćby pap z osnową z tektury.

Pokrycia dachowe wykonane z papy spotykane są nadal, nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale także na obiektach wielkopowierzchniowych, czy użyteczności publicznej. To jedno z tańszych rozwiązań, co ma bezpośredni wpływ na popularność tego surowca. Warto także wspomnieć, że papa może być stosowana na większości dachów, a jej niewielka waga pozwala na wykonanie pokrycia bez dodatkowego wzmacniania konstrukcji więźby.

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny z kolei, w odróżnieniu od papy, posiada różne kształty, przypominające nieco dachówkę. Można je indywidualnie dopasować do ogólnej estetyki budynku. Sprzedawany jest w pasach, których konstrukcja przypomina nieco papę. Warto inwestować w nowoczesny gont, wykonany z wysokogatunkowych materiałów, dzięki czemu będzie on trwałym i estetyczny, pokryciem dachowym. Liczy się przede wszystkim grubość poszczególnych elementów, obecność paska wzmacniającego, w który wbijane są później gwoździe, a także elastyczność.

Gont to cena nieco wyższa niż tradycyjnie stosowane papy, jednak inwestor zyskuje – oprócz skutecznej izolacji budynku – także estetyczne wykończenie obiektu. W sprzedaży dostępnych jest co najmniej kilka wersji gontu, które można dopasować do swoich indywidualnych preferencji w zakresie wyglądu domu. Istotna jest także różnorodność kolorystyczna, pozwalająca na dowolne kształtowanie stylu budynku.

Na co więc się zdecydować? Nie ma uniwersalnego rozwiązania ani złotego środka na pokrycie dachowe. Materiał należy wybierać, biorąc pod uwagę rodzaj obiektu, nachylenie dachu, jego konstrukcję, oczekiwaną estetykę, a także zakładany budżet. Warto w każdym przypadku poradzić się specjalistów, którzy pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania, spełniającego wszystkie wymagania inwestora.