Polskie Składy Budowlane

Ogrzewanie podłogowe – jak wykonać?

Ogrzewanie podłogowe stało się dziś jednym z najpopularniejszych systemów dystrybucji ciepła w domach. Jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kaloryferów, przede wszystkim w pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia czy przedpokój. Decydując się na wykonanie tego rodzaju ogrzewania, można wybrać spośród instalacji wodnych lub elektrycznych.

Z uwagi na sposób montażu systemu ogrzewania, który umieszczany jest w specjalnie przygotowanej wylewce, bardzo istotne jest precyzyjne wykonanie wszystkich elementów, aby uniknąć sytuacji, w której konieczny będzie demontaż posadzki w celu dokonania niezbędnych napraw. Jak prawidłowo ułożyć instalację ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie podłogowe wodne, które najczęściej wybierają inwestorzy, to system cienkich rurek, tworzących pętle. Działają podobnie jak klasyczne kaloryfery, ponieważ nagrzana woda oddaje ciepło do otoczenia. Montaż odbywa się na podstawie wcześniej przygotowanego projektu, w którym dokładnie rozplanowany jest układ poszczególnych rur, akcesoriów mocujących oraz rozdzielaczy.

Rozdzielacze to bardzo ważne elementy instalacji, odpowiadające za doprowadzanie ogrzanej wody do rur, a także odbiór wody schłodzonej. Wszystkie elementy układane bezpośrednio na podłożu przytwierdzane są wytrzymałymi uchwytami, których zadaniem jest stabilizacja instalacji. Bardzo ważną częścią montażu jest zapewnienie właściwego odpowietrzenia gotowego systemu ogrzewania podłogowego, podobnie jak w przypadku tradycyjnych kaloryferów.

Ogrzewanie podłogowe wodne materiały

Na co trzeba zwrócić uwagę, wykonując ogrzewanie podłogowe wodne? Materiały mają ogromne znaczenie. Liczy się przede wszystkim ich jakość, która będzie gwarancją bezusterkowego działania. Jak wspomnieliśmy na początku, jakiekolwiek naprawy podłogówki są bardzo kłopotliwe, ponieważ wymagają demontażu posadzki. Warto więc wybierać materiały uznanych producentów, rekomendowane przez specjalistów w branży.

Zatem, jeśli decydujecie się na ogrzewanie podłogowejak wykonać instalację, aby spełniała swoją funkcję? Warto zadbać o współpracę z doświadczonym projektantem oraz instalatorami. Istotne znaczenie ma bowiem właściwe rozplanowanie podłogówki, co wpłynie na jej efektywność, a tym samym na komfort cieplny w pomieszczeniu. Na instalatorach z kolei spoczywa odpowiedzialność za właściwe wykonanie robót.

Jeśli szukacie sposobu na oszczędne i efektywne ogrzanie domu czy mieszkania, warto wybrać podłogówkę. Rynek oferuje w tym zakresie wiele rozwiązań, w tym maty do ogrzewania podłogowego wodnego, które można wykorzystać nawet w pomieszczeniach modernizowanych. Zawsze jednak trzeba zwracać uwagę na jakość używanych materiałów, która jest gwarancją niezawodności.