Polskie Składy Budowlane

Ocieplanie domu kanadyjskiego

Dom kanadyjski to budowla, która powstaje w oparciu o lekki szkielet drewniany. Jest wyjątkowo popularna w USA, Kanadzie oraz krajach skandynawskich. Również w Polsce zauważalna jest tendencja wzrostowa, w zakresie budowy kanadyjczyków, dedykowanych do całorocznego wykorzystania.

Aby dom spełniał swoją funkcję, a przede wszystkim prezentował niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, niezbędne jest jego właściwe ocieplenie. Ściany szkieletowe wymagają dopasowania odpowiednich materiałów, zapewniających nie tylko wysoką efektywność, ale także łatwy montaż na konstrukcji drewnianej. Czym najlepiej wykonać ocieplanie domu kanadyjskiego?

Wełna mineralna czy styropian?

Wełna mineralna to jeden z materiałów powszechnie stosowanych do ocieplania domów szkieletowych. Wyróżnia ją przede wszystkim wysoka izolacyjność, co wpływa na łatwe nagrzewanie pomieszczeń oraz utrzymanie optymalnej temperatury. Ocieplenie najlepiej umieścić pomiędzy słupkami konstrukcyjnymi, w dwóch warstwach. Wełna szklana montowana jest w tym przypadku bezpośrednio do elementów drewnianych.

Często wykorzystywany jest również styropian, który montuje się na zewnątrz ścian, uzupełniając izolację z wełny mineralnej. To doskonałe rozwiązanie, sprawdzające się w przypadku domów kanadyjskich oraz wszelkich innych budynków, opartych na konstrukcji drewnianej. Warto pamiętać, że skuteczna termoizolacja to nie tylko zapewnienie optymalnej temperatury wewnątrz budynku, ale także zabezpieczenie go przed wilgocią i pleśnią.

Ocieplanie fundamentów

Decydując się na budowę domu kanadyjskiego, nie można pominąć istotnego etapu inwestycji, jakim jest ocieplanie fundamentów. Niezależnie od rodzaju powstającej konstrukcji, fundamenty powinny posiadać odpowiednią izolację, ograniczającą występowanie tak zwanych mostków termicznych, a także chroniącą przed wilgocią.

Jeśli projekt budynku przewiduje również poddasze, warto wziąć pod uwagę także izolację tej przestrzeni. Ocieplanie poddasza sprawia, że ciepło nie będzie uciekać z budynku, dzięki czemu znacznej poprawie ulegnie bilans energetyczny domu. Istotna jest także izolacja akustyczna, którą zapewni wełna mineralna. Dzięki temu poddasze stanie się częścią użytkową domu, która może być zamieszkana.

Dom w stylu kanadyjskim to szybsza i mniej kosztowna budowa niż w przypadku tradycyjnych obiektów. Warto jednak pamiętać, że konstrukcja szkieletowa wymaga odpowiedniej izolacji termicznej, zapewniającej optymalizację zapotrzebowania na energię cieplną. Jak wskazują specjaliści, blisko 40% ciepła ucieka z budynku przez ściany, dlatego też niezbędne jest wykonanie  izolacji, z zastosowaniem odpowiednich materiałów, które efektywnie ocieplą budynek, zmniejszając jednocześnie koszty ogrzewania.