Polskie Składy Budowlane

Najpopularniejsze pokrycia dachowe. Zalety blachodachówki

Przyglądając się dachowi, który pokrywa blachodachówka, trudno na pierwszy rzut oka odróżnić ją od klasycznej dachówki ceramicznej. Ma jednak wiele cech odmiennych od pokrycia ceramicznego. Przede wszystkim warto wspomnieć o wadze materiału – blacha jest lekkim surowcem, dzięki czemu sprawdzi się zarówno przy budowie nowych obiektów, a także przy gruntownej renowacji budynków istniejących.

Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest również cena. Pokrycie dachowe z blachodachówki jest znacznie tańsze niż to wykonane z tradycyjnych surowców ceramicznych. To jeden z argumentów, który przekonuje inwestorów do wyboru tego właśnie materiału. Nie można zapominać także o różnorodności w zakresie kolorystyki, która umożliwia dostosowanie pokrycia do stylu architektonicznego budynku.

Blachy dachowe

Na jakich budynkach można stosować blachy dachowe? Dzięki wspomnianej wcześniej niewielkiej wadze materiału, a także odporności na nasiąkanie wilgocią, blachodachówka może być wykorzystana nawet na dachach stromych. Konstrukcja samego dachu nie wymaga dodatkowego wzmocnienia, co pozwala na zastosowanie jej również w obiektach poddawanych gruntownej renowacji.

Blachodachówka polecana jest także ze względu na gładką strukturę, która umożliwia swobodne spadanie śniegu. Materiał nie wymaga specjalistycznych zabiegów konserwujących – wystarczy okresowe oczyszczenie i ewentualne pomalowanie blachy, wykonywane raz na kilka lat. Inwestorzy doceniają to rozwiązanie także ze względu na łatwy i szybki montaż, wykonywany na przygotowanym wcześniej ruszcie.

Izolacja dachu

Niezwykle istotnym aspektem, branym pod uwagę przy wyborze pokrycia, jest izolacja dachu. Decydując się na blachodachówkę, warto o tym pamiętać i zastosować izolację przeciwwilgociową. Zwykle wykorzystywane są folie wstępnego krycia, umieszczane bezpośrednio na ruszcie. Gwarantują właściwe odprowadzanie wody, chroniąc wnętrze domu przed zalaniem, na wypadek nieszczelności pokrycia.

Dachy z blachodachówki, jak wspomnieliśmy, to możliwość wyboru różnorodnych wersji kolorystycznych. Ma to szczególne znaczenie dla zachowania estetyki budynku i jego spójności architektonicznej. Decydując się na blachę, warto uzgodnić jej kolor z projektantem, aby pokrycie idealnie łączyło się z elewacją, wybraną stolarką, filarami czy innymi widocznymi elementami konstrukcyjnymi.

Blachodachówka jest jednym z materiałów najczęściej stosowanych do pokrycia dachu. Ekonomia, względy estetyczne, a także łatwość montażu przemawiają za tym wyborem. Warto także pamiętać o uniwersalnym wykorzystaniu blachodachówki, która sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i tych poddawanych gruntownej przebudowie.