Przyglądając się dachowi, który pokrywa blachodachówka, trudno na pierwszy rzut oka odróżnić ją od klasycznej dachówki ceramicznej. Ma jednak wiele cech odmiennych od pokrycia ceramicznego. Przede wszystkim warto wspomnieć o wadze materiału – blacha jest lekkim surowcem, dzięki czemu sprawdzi się zarówno przy budowie nowych obiektów, a także przy gruntownej renowacji budynków istniejących.
Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest również cena. Pokrycie dachowe z blachodachówki jest znacznie tańsze niż to wykonane z tradycyjnych surowców ceramicznych. To jeden z argumentów, który przekonuje inwestorów do wyboru tego właśnie materiału. Nie można zapominać także o różnorodności w zakresie kolorystyki, która umożliwia dostosowanie pokrycia do stylu architektonicznego budynku.
Blachy dachowe
Na jakich budynkach można stosować blachy dachowe? Dzięki wspomnianej wcześniej niewielkiej wadze materiału, a także odporności na nasiąkanie wilgocią, blachodachówka może być wykorzystana nawet na dachach stromych. Konstrukcja samego dachu nie wymaga dodatkowego wzmocnienia, co pozwala na zastosowanie jej również w obiektach poddawanych gruntownej renowacji.
Blachodachówka polecana jest także ze względu na gładką strukturę, która umożliwia swobodne spadanie śniegu. Materiał nie wymaga specjalistycznych zabiegów konserwujących – wystarczy okresowe oczyszczenie i ewentualne pomalowanie blachy, wykonywane raz na kilka lat. Inwestorzy doceniają to rozwiązanie także ze względu na łatwy i szybki montaż, wykonywany na przygotowanym wcześniej ruszcie.
Izolacja dachu
Niezwykle istotnym aspektem, branym pod uwagę przy wyborze pokrycia, jest izolacja dachu. Decydując się na blachodachówkę, warto o tym pamiętać i zastosować izolację przeciwwilgociową. Zwykle wykorzystywane są folie wstępnego krycia, umieszczane bezpośrednio na ruszcie. Gwarantują właściwe odprowadzanie wody, chroniąc wnętrze domu przed zalaniem, na wypadek nieszczelności pokrycia.
Dachy z blachodachówki, jak wspomnieliśmy, to możliwość wyboru różnorodnych wersji kolorystycznych. Ma to szczególne znaczenie dla zachowania estetyki budynku i jego spójności architektonicznej. Decydując się na blachę, warto uzgodnić jej kolor z projektantem, aby pokrycie idealnie łączyło się z elewacją, wybraną stolarką, filarami czy innymi widocznymi elementami konstrukcyjnymi.
Blachodachówka jest jednym z materiałów najczęściej stosowanych do pokrycia dachu. Ekonomia, względy estetyczne, a także łatwość montażu przemawiają za tym wyborem. Warto także pamiętać o uniwersalnym wykorzystaniu blachodachówki, która sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i tych poddawanych gruntownej przebudowie.