Polskie Składy Budowlane

Mocujemy papę do płyty OSB

Płyta OSB na dachu wymaga finalnego krycia, czyli montażu blachy czy dachówki. Częstym rozwiązaniem, stosowanym przede wszystkim na dachach płaskich, jest papa termozgrzewalna. To materiał łatwy w ułożeniu, cechujący się wysoką trwałością. Inwestorzy często zastanawiają się, czy na płyty OSB można zamocować papę. Zdecydowanie tak! Warto jednak pamiętać o właściwej kolejności układania poszczególnych warstw poszycia.

Jedną z podstawowych zasad jest wykorzystanie papy podkładowej, która powinna znaleźć się bezpośrednio na podłożu z płyt OSB. To gwarancja nie tylko odpowiedniej izolacyjności, czy właściwego wyrównania powierzchni, ale także zabezpieczenie płyt przed działaniem ognia, który wykorzystywany będzie podczas zgrzewania papy wierzchniego krycia. Zatem, jak przykleić papę termozgrzewalną do płyty OSB?

Mocujemy papę do płyty OSB

W przypadku płyt OSB, które pokrywane będą papą, niezwykle istotne znaczenie ma równe ich ułożenie, z zachowaniem szczelin dylatacyjnych. Papę podkładową warto przymocować mechanicznie na zakładach. Wierzchnią warstwę papy powinno się nakładać pasami i całość finalnie zgrzać. Jak w każdym przypadku niebagatelne znaczenie ma jakość wybranej papy. Powinna być dostosowana do rodzaju dachu, a także typu podłoża. W tym zakresie pomocny będzie kontakt z wykonawcą lub specjalistą w sklepie z materiałami dekarskimi.

Jeśli mocujemy papę do płyty OSB, należy wziąć pod uwagę także panujące warunki atmosferyczne. Optymalnym środowiskiem do prac dekarskich jest temperatura około 20 stopni Celsjusza, brak wiatru i opadów. Niezwykle ważne jest, by podłoże było suche. Wilgoć znacznie zmniejsza przyczepność papy, co wpływa na obniżenie trwałości wykonanego pokrycia.

Pokrycie dachowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pokrycie dachowe z papy może być mocowane jedynie na odpowiednio przygotowane podłoże. Niezwykle ważny jest sposób układania płyt. Należy pamiętać, aby wszystkie łączenia wykonywane były na krokwiach, a powierzchnia przed ułożeniem wierzchniego pokrycia nie zawierała brudu i kurzu.

Trzeba zadbać również o właściwe wyrównanie podłoża, co zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody, odpowiednią przyczepność papy, a także estetykę wykonania. Układając płyty, warto pamiętać, aby wybrać materiał nie tylko o odpowiedniej grubości, ale przede wszystkim zabezpieczony przed wilgocią. Płyty wodoodporne sprawdzą się tu najlepiej, zapewniając właściwą izolację dachu.

Mocowanie papy do płyty OSB nie jest zabiegiem skomplikowanym. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania podłoża, które zapewni przyczepność papy, trwałość i estetykę dachu. Warto wiedzieć, jak przymocować papę do płyty OSB, szczególnie jeśli samodzielnie zamierzamy to wykonać. Podstawą jest podkład oraz dobrej jakości papa wierzchniego krycia. Należy pamiętać, aby wszystkie prace wykonywać przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, które mają duże znaczenie w zakresie trwałości pokrycia.