Drewniane budownictwo, uważane powszechnie za nieco nostalgiczne, ale jednocześnie piękne, wraca dzisiaj do łask inwestorów. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne inwestycje drewnianych domków jednorodzinnych, domków letniskowych czy całorocznych, ale też punkty gastronomiczne, karczmy czy zajazdy. Ogrzanie takiej drewnianej konstrukcji sporo kosztuje, dlatego konieczne jest wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych.
Nie wszystkie systemy ociepleń będą jednakowo skuteczne oraz efektywne w przypadku wykonanych z drewna ścian. Warto odpowiednio wcześniej zasięgnąć na ten temat rady fachowca.
Jak dobrać ocieplenia ścian zewnętrznych drewnianych?
Powszechnie można wyróżnić dwie podstawowe metody ocieplenia ścian zewnętrznych drewnianych. Wśród rekomendowanych systemów ocieplenia można wymienić ocieplenie za pomocą odpowiedniej grubości styropianu oraz za pomocą wełny mineralnej – szklanej oraz skalnej. Przy wyborze rodzaju ocieplenia ścian zewnętrznym drewnianych, należy uwzględnić też rodzaj budownictwa – innego podejścia będą wymagały nowoczesne budynki drewniane, a innego stare budownictwo.
Ocieplenie ścian zewnętrznych drewnianych za pomocą wełny mineralnej
Wśród wszystkich metod dostępnych na rynku fachowcy rekomendują w pierwszej kolejności zastosowanie wełny mineralnej. To ona uważana jest powszechnie za uniwersalny materiał izolacyjny, doskonale sprawdzający się również w przypadku drewnianych konstrukcji.
Ten rodzaj systemu ocieplenia polecany jest nie tylko ze względu na parametry związane z przenikaniem ciepła, ale i z samą paroprzepuszczalnością, zbliżoną w tym wypadku właśnie do drewna. Dzięki temu para wodna może swobodnie przemieszczać się poprzez obie warstwy – system ocieplenia oraz samą ścianę. Wełna mineralna i szklana są ponadto niepalne.
Ocieplenia ścian wewnętrznych w domach drewnianych
W kwestii ocieplenia ścian wewnętrznych w drewnianych domach możliwe jest zastosowanie bardzo praktycznego rozwiązania. Do ocieplania ścian wewnętrznych powszechnie wykorzystane są drewniane bale, na których nawinięta jest izolacyjna warstwa wełny mineralnej. Do ocieplenia wewnętrznych ścian można równie dobrze wykorzystać wełnę mineralną w formie płyt oraz w rolce, o ile ta ostatnia przeznaczona jest do ocieplania konstrukcji pionowych ścian. Wewnątrz izolacji powinny się również znaleźć m.in. odpowiednia folia oraz płyta kartonowo-gipsowa. Ważna jest nie tylko kolejność instalowania kolejnych warstw izolacji, ale także akcesoria, za pomocą których ów montaż się odbywa.