Polskie Składy Budowlane

Jaki wewnętrzny tynk na beton komórkowy wybrać?

Beton komórkowy jest materiałem, który doskonale sprawdza się przy budowie domu czy wykonywaniu gruntownej jego przebudowy. Doceniany jest przede wszystkim za właściwości izolacyjne, ognioodporne, a także za łatwość murowania, co znacznie przyspiesza tempo prowadzonych prac. Decydując się na ten surowiec, nie zapominajcie także o dopasowaniu odpowiedniego tynku wewnętrznego, który zapewni równą powierzchnię ścian.

Co do zasady tynk na beton komórkowy może być niemal dowolny. Doskonale w tej roli sprawdzi się tynk cementowo – wapienny czy gipsowy. Masy te cechują się doskonałą przyczepnością do podłoża oraz właściwościami paroprzepuszczalnymi. Warto jednak pamiętać o zastosowaniu tynku podkładowego, który może być nakładany ręcznie lub maszynowo. Zabieg ten poprawi łączenie się tynku z betonem komórkowym.

Pustak beton komórkowy

Nowoczesny pustak, czyli beton komórkowy, stosowany przy budowie ścian zewnętrznych pokrywany jest tynkiem na podobnych zasadach, jak inne materiały. Jednym z najczęściej stosowanych dziś rozwiązań jest tynk gipsowy, który – oprócz doskonałej przyczepności – zapewnia także pożądaną gładkość ścian. Warto jednak pamiętać, aby przed nałożeniem warstwy tynku wykonać gruntowanie, z wykorzystaniem preparatów dopasowanych do stopnia chłonności betonu.

Konieczne jest również zastosowanie siatki tynkarskiej, zabezpieczającej powierzchnię w miejscach, w których jest ona narażona na pękanie. W tym przypadku idealnym finalnym wykończeniem ściany będzie gładź gipsowa, gwarantująca osiągnięcie pożądanego efektu estetycznego. Podłoże przygotowane w ten sposób można malować, tapetować lub układać na nim dowolny rodzaj okładziny.

Beton komórkowy grubość tynku

Wykorzystując do budowy ścian beton komórkowy, warto wiedzieć, jaka grubość tynku będzie w tym przypadku optymalna. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nakładania tynków cementowo – wapiennych. Tu warto podkreślić, że na finalną grubość zaprawy wpływa jakość wykonanej ściany, a przede wszystkim równa powierzchnia. Przyjmuje się, że tynk wewnętrzny powinien być nanoszony w warstwie o grubości ok. 10 mm.

Istotnym aspektem tynkowania ścian z betonu komórkowego jest także sposób aplikacji zaprawy. Tynki mogą być nakładane ręcznie lub maszynowo – w zależności od wybranego rodzaju tynku oraz powierzchni ściany. Jeśli chcecie natomiast uzyskać efekt fakturowania, do wewnątrz można także zastosować tynki zewnętrzne na przykład o strukturze baranka, które doskonale sprawdzą się zarówno w ciągach komunikacyjnych, jak i w pomieszczeniach mieszkalnych, stanowiąc oryginalną dekorację ścian.

Na popularność, jaką cieszy się beton komórkowy, ma wpływ jego cena, łatwość układania i obróbki, a także bardzo dobre właściwości izolacyjne. Co więcej – materiał ten może być dowolnie wykańczany, tynkami gipsowymi czy cementowo – wapiennymi. Przy doborze zaprawy tynkarskiej najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, aby dopasować tynk trwały i estetyczny, którego nakładanie oraz późniejsze wykańczanie nie będzie kosztowne i czasochłonne.