Polskie Składy Budowlane

Jaki styropian wybrać na elewację?

Jednym z najpopularniejszych materiałów, służących do ocieplania budynków jest styropian elewacyjny. Jego rodzaj ma ogromny wpływ na jakość izolacji termicznej, która z kolei przekłada się bezpośrednio na przyszłe koszty ogrzewania. Warto więc zadbać, aby ocieplenie wykonane było z właściwie dopasowanych materiałów. O tym, jaki styropian wybrać, decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Należy także zwrócić uwagę na grubość płyt.

Warto jednak pamiętać, że liczy się nie tylko rodzaj styropianu, ale przede wszystkim sposób jego ułożenia. Aby izolacja zyskała najlepsze parametry, konieczne jest jej właściwe zamocowanie. Służą do tego między innymi łączniki mechaniczne, zaprawy oraz kleje. Zaleca się, aby elementy te pochodziły od jednego producenta, co daje gwarancję uzyskania najlepszych efektów.

Styropian na elewację – wskaźnik lambda

Jak wspomnieliśmy, decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji, jaki styropian na elewację będzie najlepszy, ma lambda. Wartość ta określana jest przez producentów na etykiecie. Zasada w tym przypadku jest bardzo prosta – im niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepiej. Na rynku znajdziecie styropian, którego lambda wynosi od 0,045 do 0,030. Na pozór różnica pomiędzy podanymi wartościami jest niewielka, jednak w rzeczywistości ma ogromny wpływ na efektywność izolacji.

Przy wyborze konkretnego styropianu warto wziąć pod uwagę opinię specjalistów. Zwykle to firma zajmująca się wykonywaniem izolacji wskazuje, jakie parametry powinien posiadać materiał ociepleniowy. W tym zakresie nie warto czynić pozornych oszczędności, próbując przekonać wykonawcy do zastosowania styropianu o gorszych parametrach, a jednocześnie tańszego. Przełoży się to bowiem na niesatysfakcjonujący stopień izolacyjności.

Grubość styropianu elewacyjnego

Oprócz lambdy istotne znaczenie ma grubość styropianu elewacyjnego. Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanymi w izolacjach zewnętrznych, są płyty o grubości od 12 do 15 cm. Osoby budujące dom nie mają problemu z określeniem parametrów materiału, jaki powinien być użyty, bowiem pełną specyfikację zapewnia projektant. Inaczej sytuacja wygląda, gdy planujemy wykonanie ocieplenia budynku istniejącego.

W tym przypadku coraz częściej stosuje się styropian elewacyjny 20 cm, który jeszcze do niedawna spotykaliśmy najczęściej przy ocieplaniu stropodachów. Płyty o tej grubości doskonale sprawdzą się także w izolacjach budynków pasywnych. Warto pamiętać, że grubość styropianu zależy także od rodzaju użytego materiału. Można zastosować nieco cieńsze płyty, jeśli elewacja ma być wykonana na przykład ze styropianu grafitowego.

Ocieplenie budynku styropianem jest wciąż jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań. Materiał ten zapewnia nie tylko doskonałe właściwości izolacyjne, ale wyróżnia się także atrakcyjną ceną. Warto jednak zadbać, by wykorzystywane do ocieplenia płyty, posiadały optymalne parametry. Istotne znaczenie ma zarówno współczynnik przewodzenia ciepła, jak i grubość styropianu.