Polskie Składy Budowlane

Jaki klej stosować do styropianu grafitowego?

Czy wiesz, że klasyczny, biały styropian nie jest jednym dostępnym rodzajem tego materiału izolacyjnego? Dziś przyjrzymy się bliżej innej jego wersji, a mianowicie styropianowi grafitowemu – sprawdzimy, gdzie warto go użyć oraz jakiego najlepiej używać kleju do jego przytwierdzenia.

Czym tak właściwie jest styropian i jakie są jego odmiany?

Styropian to nazwa potoczna i handlowa dla polistyrenu ekspandowanego EPS. Składa się on w 98% procentach z powietrza i w 2% waśnie z polistyrenu. To chyba najpopularniejszy materiał, występujący pod postacią wygodnych płyt i bloków, który stosuje się w celu stworzenia warstwy izolacyjnej i akustycznej podczas budowy i ocieplania budynku – ścian, podłóg, fundamentów, stropów, dachów. Najczęściej używamy styropianu o grubości: 12, 15, 18 lub 20 cm w kolorze białym, szarym albo grafitowym.

Co to jest styropian grafitowy?

Styropian grafitowy poza charakterystycznym, szarym zabarwieniem wyróżnia dodatek grafitu w składzie, dzięki czemu uzyskuje się jeszcze lepsze właściwości izolacyjne. Styropian grafitowy daje dzięki temu możliwość zastosowania cieńszej warstwy materiału niż w przypadku wersji klasycznej, białej. Jest to szczególnie cenne w momencie osadzania okien i umożliwia lepsze doświetlenie pomieszczenia, a ponadto prezentuje się znacznie estetyczniej. Nie sposób jednak nie zauważyć, że styropian grafitowy wyróżnia nieco wyższa cena, choć ostatecznie uzyskamy podobny rachunek, gdyż będziemy potrzebowali go mniej na pokrycie takiej samej powierzchni. Warto zapamiętać, że przez wzgląd na ciemniejszy kolor taki styropian będzie znacznie szybciej się nagrzewał, co należy wciąć pod uwagę podczas montażu, transportu i przechowywania. Styropian grafitowy to idealny wybór w przypadku niewielkich budynków i pomieszczeń.

Pora na odpowiedni klej do styropianu grafitowego

Wybierając styropian grafitowy musimy dobrać do jego montażu również odpowiednie akcesoria, a przede wszystkim klej. To bardzo ważna kwestia, o której nie wolno zapominać, aby zakupić produkty specjalnie do tego przystosowane. Te, których używalibyśmy przy zwykłym, białym styropianie niestety nie zdadzą tutaj egzaminu. W tym przypadku lepiej nie działać na własną rękę, ale powierzyć wybór w ręce osób, które najlepiej się na tym znają. Mówiąc w skrócie, powinien być to klej odpowiednio wzmocniony, zbrojony włóknem szklanym. Klej do styropianu – cena? Cena za opakowanie powinna oscylować w granicach 25 złotych. Należy także zastosować odpowiednią siatkę oraz pasujące kołki.

Do jakiej temperatury można kleić styropian?

Czy każda pora roku jest odpowiednia na używanie styropianu? Musimy pamiętać, że jego montaż powinien odbywać się w przedziale temperatur od +5 do +25 stopni Celsjusza. Nie wskazane są ujemne temperatury, a także ekstremalne upały. Odpowiedni klej do styropianu warto nabyć w sprawdzonym i pewnym miejscu. My polecamy hurtownię materiałów budowlanych Elmas.