Polskie Składy Budowlane

Jaką wełnę wybrać na poddasze?

Zastanawiasz się, jaką wełnę wybrać na poddasze? Od ocieplenia poddasza zależy komfort termiczny, dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego materiału. Najlepsza jest oczywiście wełna. Masz do wyboru wełnę szklaną lub skalną. W artykule odpowiemy na pytanie, w jakim przypadku najlepszy jest każdy z tych rodzajów.

Jaką wełnę wybrać na poddasze? Poznaj właściwości wełny szklanej i skalnej. 

Nieocieplone poddasze to aż 30% utraty wytworzonego w domu ciepła. Istotne jest więc wybranie odpowiedniego materiału, ale także jego grubości. Wełnę na poddasze mineralną dzieli się na skalną i szklaną. Mają one podobne parametry i właściwości, ale też istnieją między nimi pewne różnice. Zatem jaką wełnę wybrać na poddasze?

Wełna mineralna skalna składa się przede wszystkim z bazaltu. Wyróżnia ją bardzo dobra gęstość, wyższa niż w przypadku wełny szklanej. Jest odporna na ściskanie i wysokie temperatury. Właściwości te sprawiają, że świetnie nadaje się do ocieplania budynków o masywnej konstrukcji. Z kolei wełna szklana składa się z wytopionego piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. W jej składzie znajduje się także domieszka wapnia. Z uwagi na mniejszą gęstość w porównaniu z wełną skalną, jest mniej odporna na obciążenia mechaniczne. Wyróżnia ją jednak doskonała odporność na niskie temperatury i dobre właściwości akustyczne.

Ocieplanie poddasza – zwróć uwagę na grubość wełny mineralnej

Jaką więc wełnę wybrać na poddasze? Wybierając materiał, warto zwrócić uwagę na masywność dachu. W przypadku przemysłowych konstrukcji najlepiej sprawdza się wełna skalna. Do ocieplenia poddasza w domu wystarczająco dobra jest wełna szklana. Zaletą tego materiału jest fakt, że produkuje się go w formie mat, które są bardzo wygodne w montażu.

Istotny jest nie tylko wybór odpowiedniego materiału, ale także grubość wełny. Ma ona wpływ na efektywność zaizolowanego dachu. Obecnie w modzie jest energooszczędność. Jeśli chcesz jak najwięcej zaoszczędzić na energii cieplnej, wybierz wełnę o grubości wynoszącej 50 cm. Mata nie powinna być natomiast cieńsza niż 25 cm. Najpopularniejsza grubość, którą stosują producenci wełny mineralnej, wynosi od 15 do 20 cm. Aby osiągnąć najlepszy efekt, wełna na poddasze powinna zostać położona dwuwarstwowo.

Ocieplenie poddasza jest bardzo ważne, nawet gdy nie jest ono użytkowane. Zapewnia bowiem najlepsze zarządzanie energią cieplną wytworzoną w domu. Pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach. Masz pytania dotyczące wełny mineralnej lub nie wiesz, jaki materiał wybrać? Skontaktuj się ze specjalistami sklepu budowlanego Elmas.