Polskie Składy Budowlane

Jak zrobić stelaż pod płytę karton – gips?

Płyta karton – gips ma szerokie zastosowanie w pracach budowlano – remontowych. Może być montowana bezpośrednio na ścianach, z wykorzystaniem na przykład specjalnego kleju, lub też instalowana do wcześniej przygotowanego stelaża. To rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim przy zabudowie, a także wykonywaniu sufitu podwieszanego.

Stelaż pod płytę wykorzystywany jest często w miejscach wymagających tynkowania lub gdzie zauważalne są znaczne nierówności na powierzchni ścian. Wówczas łatwo można zniwelować wszelkie odchylenia, bez konieczności skuwania wierzchniej warstwy tynku. Aby wykonać zabudowę z płyt G-K, należy wyposażyć się w podstawowe elementy, którymi przede wszystkim są: profile, wieszaki i kołki dedykowane do tego rodzaju materiału.

Stelaż aluminiowy

Stelaż aluminiowy to najprostsze i najszybsze rozwiązanie. Warto pamiętać, aby dobrać odpowiednie profile, które różnią się szerokością i grubością. Szersze elementy konstrukcyjne sprawdzą się w łazienkach oraz w pomieszczeniach, w których niezbędne jest wykonanie zabudowy elementów instalacji kanalizacyjnej, wentylacyjnej czy wodnej. Cieńsze profile są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie głównym zadaniem płyt jest wyrównanie ścian.

Profile do płyt karton – gips należy odpowiednio przymocować do ściany. Jeśli mają stanowić konstrukcję pod przyszłą ściankę działową, dodatkowo powinny być przytwierdzone do ściany i podłogi. To niezwykle istotne, aby zachować stabilność zabudowy. Warto pamiętać, aby na styku profili z sufitem, ścianą czy podłogą zastosować taśmę uszczelniającą, która zwiększy między innymi izolację akustyczną.

Mocowanie płyt karton – gips

Mocowanie płyt karton – gips do przygotowanej konstrukcji to etap finalny. Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić, czy stelaż jest odpowiednio wypoziomowany. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek podczas instalacji okładziny. Jeśli chcemy dodatkowo ocieplić pomieszczenie, można zastosować wełnę mineralną, układaną pomiędzy profilami a łatami.

Warto pamiętać o jakości materiałów. Zabudowa G-K będzie trwałym rozwiązaniem, jeśli zastosowano odpowiedni rodzaj płyty (zwykła lub wodoodporna), prawidłowo wykonano stelaż, a także dopasowano odpowiednie wkręty. Niezwykle istotne jest, aby kupować wkręty dedykowane do płyt. Zapewniają nie tylko odpowiednią stabilność konstrukcji, ale także odporne są na rdzewienie.

Stelaż pod zabudowę z płyt gips – karton to niezbędne rozwiązanie w sytuacji wykonywania ścianek, obudowy elementów instalacji czy też wyrównywania krzywych powierzchni. Od jakości jego przygotowania zależy efekt finalny, czyli stabilność konstrukcji oraz jej estetyka. Warto pamiętać o odpowiednim doborze profili, wkrętów i płyt, dzięki czemu zabudowa będzie trwała. W tym zakresie dobrze jest poradzić się specjalistów, szczególnie jeśli tego typu prace wykonujemy po raz pierwszy.