Polskie Składy Budowlane

Jak zbudować garaż z płyt OSB?

Płyta OSB, dzięki uniwersalnemu zastosowaniu, sprawdza się nie tylko jako materiał do wykonania mebli czy podłogi, ale także jako element konstrukcyjny garażu. Osoby poszukujące rozwiązań ekonomicznych i łatwych w montażu powinny zainteresować się sklejką, która jest doskonałym wręcz surowcem do wybudowania przydomowego garażu.

Płyta OSB wodoodporna, o odpowiedniej klasie i grubości, sprawdzi się doskonale podczas budowy garażu. Zapewni nie tylko szczelność, ale także termoizolację wnętrza. Biorąc pod uwagę jej niewielką cenę, z pewnością będzie efektywniejszym rozwiązaniem niż drewno czy cegła.

Jak zbudować garaż z płyt OSB?

Pytanie, jak zbudować garaż z płyt OSB, stawiają najczęściej inwestorzy, którzy samodzielnie chcą wykonać prace budowlane. Podstawą jest zaprojektowanie wielkości pomieszczenia oraz ustalenie ilości samochodów, które powinny się zmieścić. Montaż konstrukcji najlepiej wykonać w oparciu o wcześniej przygotowane rysunki, aby uniknąć rozbieżności choćby w wymiarach.

Na wykonaną konstrukcję, w kolejnym etapie, układana jest okładzina. Płyta OSB grubość ma różną, dobrze jest zdecydować się na rozmiar co najmniej 22 mm. Każdy element powinien być przytwierdzony wkrętami do powstałego szkieletu, z zachowaniem otworów na okna i drzwi. Płyty OSB dobrze jest wcześniej zaimpregnować, aby na ścianach montować gotowe i wysuszone elementy. Garaż z płyt OSB wygląda surowo. Warto zastanowić się, co dać na płytę osb na zewnątrz? Dobrym rozwiązaniem jest ocieplenie i tynk. Materiały należy jednak dopasować do konkretnego budynku oraz jego uwarunkowań technicznych. Osoby, które nie zdecydują się na droższe rozwiązanie, jakim jest tynk, mogą wybrać odpowiednią farbę. Jak pomalować płytę OSB? Wystarczy ją przeszlifować, nałożyć preparat gruntujący i wybraną farbę do drewna. Elewacja wówczas będzie wyglądać estetycznie i świeżo.

Ile kosztuje płyta OSB?

Przygotowując wstępny budżet inwestycji, najczęściej zastanawiamy się, ile kosztuje płyta OSB, aby przyjąć w kosztorysie prawidłowe wartości. Sklejka ma zróżnicowaną cenę. Zależy ona przede wszystkim od grubości płyty oraz wybranego gatunku. Uśredniając, za metr kwadratowy OSB zapłacimy około kilkunastu złotych. Jest to więc rozwiązanie ekonomiczne.

Przy szacunkach istotne są wymiary płyty OSB, które są zróżnicowane. Sklejka nadaje się do docinania do pożądanej wielkości, co wykonamy bez trudu w domowych warunkach. Dobrze jest określać linie cięcia tak, aby wystąpiło jak najmniej odpadów.

Płyty OSB są bardzo dobrym rozwiązaniem do budowy przydomowych garaży. Charakteryzują się dużą odpornością, obniżonym wskaźnikiem pochłaniania wilgoci oraz atrakcyjną ceną. Stanowią alternatywę dla drewna czy blachy. Można je łatwo zamontować i wykończyć, stosując tradycyjne farby do drewna lub tynk.