Polskie Składy Budowlane

Jak zbudować domek letniskowy z OSB?

Domek letniskowy jest coraz popularniejszą budowlą, która pojawia się na działkach rekreacyjnych. Jest tak zapewne z dwóch powodów. Pierwszym jest brak konieczności, w myśl przepisów Ustawy Prawo budowlane, uzyskiwania pozwolenia na budowę, a drugim zaś niski koszt wzniesienia tego rodzaju budynku.

Aby znacząco obniżyć koszty inwestycji, właściciele poszukują przede wszystkim ekonomicznych materiałów. Jednym z lepszych rozwiązań w tym zakresie jest płyta OSB, która idealnie sprawdzi się jako budulec domku letniskowego. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednie parametry płyty, aby szybko wybudować na działce miejsce do okresowego wypoczynku.

Dom z płyt

Warto pamiętać, iż dom z płyt co do zasady nie podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę. Musicie jednak spełnić pewne warunki. Pierwszym z nich jest wymóg, aby domek był wolnostojący, czyli nie może być na stałe związany z gruntem np. fundamentami. Kolejnym elementem jest powierzchnia zabudowy, która nie może przekroczyć 35 m2. Nie wolno także przesadzać z liczbą domków na działce, przepisy bowiem mówią, iż na każdych 500 m2 powierzchni gruntu możecie wybudować jeden obiekt.

Przed podjęciem decyzji o budowie domku letniskowego warto sprawdzić dokładnie kwestie formalno – prawne i upewnić się, iż zamierzenie, które chcecie zrealizować, istotnie nie wymaga pozwolenia na budowę. Szczegółowe wyjaśnienia można uzyskać w wydziałach budownictwa, które wydają pozwolenia, a także w zarządzie ogródków działkowych, jeśli na ich obszarze ma być postawiony domek.

Ściany OSB

Gdy wszystkie sprawy formalne są już wyjaśnione, warto przejść do etapu planowania i budowy. Słysząc określenie ściany OSB, wiele osób twierdzi, że płyta nie jest materiałem gwarantującym trwałość budynku. To mylne przekonanie. OSB, szczególnie OSB-3 i OSB-4 są idealnym wręcz surowcem do budowy domku. Cechują się wodoodpornością i wysoką izolacyjnością, a także łatwo je dociąć do pożądanego wymiaru.

Podłoga OSB będzie stabilna, a na płytach można ułożyć dowolne wykończenie, w postaci płytek, paneli, wykładziny czy desek. Istotne jest odpowiednie łączenie płyt OSB, z zachowaniem kilkumilimetrowej dylatacji wokół płyty. W przypadku stosowania płyt na pióro i wpust dodatkowa szczelina nie jest konieczna, ponieważ tworzy się samodzielnie. Warto pamiętać o dobraniu odpowiednich wkrętów, mocujących płytę do podłoża. Nie sprawdzą się w tym przypadku wkręty stosowane do płyt GK, należy wybrać produkty dedykowane do stosowania z OSB.

Domek letniskowy z płyt OSB to doskonały pomysł na szybkie i ekonomiczne postawienie budynku rekreacyjnego na działce. Warto jedynie pamiętać, aby dobierać materiały wysokiej jakości oraz montować je zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu zyskacie trwały, estetyczny i funkcjonalny domek, który idealnie sprawdzi się podczas relaksu na działce.