Polskie Składy Budowlane

Jak wygłuszyć ścianę karton – gips?

Ściana z płyt G-K jest coraz powszechniej stosowana do dzielenia pomieszczeń czy też wyodrębniania dodatkowej przestrzeni. Rozwiązanie to cechuje się szybkością montażu, a także relatywnie niskimi kosztami. Tradycyjna ściana wymaga większych nakładów, a czas schnięcia znacznie wydłuża okres prowadzenia prac remontowych.

Decydując się na ściankę działową z płyt, warto pamiętać o jej właściwej izolacji akustycznej. Konstrukcja z profili aluminiowych, do której montowane są płyty, sama w sobie nie zapewnia wygłuszenia. Konieczne jest zastosowanie dodatkowych surowców, wyciszających pomieszczenie. Jest to istotne nie tylko w domu, ale także w firmach, w których często wykorzystuje się ściany działowe z płyt do dzielenia wspólnej przestrzeni.

Ściana z karton – gips

Ściana z karton – gips sama w sobie nie posiada praktycznie żadnych właściwości izolacyjnych. Składa się bowiem z konstrukcji opartej na profilach aluminiowych, do których montowane są płyty. Istotne jest zatem, aby już na etapie przygotowywania stelażu zadbać o zastosowanie odpowiedniego izolatora, gwarantującego nie tylko wygłuszenie, ale także poprawę termiki wnętrza.

Wygłuszanie ścian w przypadku płyt powinno odbyć się poprzez umieszczenie wybranego materiału pomiędzy stelażem a G-K. Właściwe wykonanie izolacji pozwoli również na stabilizację ściany, zapobiegając między innymi pękaniu płyt. Jednym z podstawowych elementów jest wykorzystanie taśmy akustycznej, montowanej w miejscach styku konstrukcji ze ścianą, sufitem lub podłogą. To nie tylko izolacja dźwiękowa, ale także przeciwpyłowa.

Wygłuszanie pomieszczeń

Wygłuszanie pomieszczeń, w których zastosowano ściankę z płyt G-K, powinno odbywać się z wykorzystaniem efektywnych izolatorów, już na etapie budowania konstrukcji. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wełna mineralna, wypełniająca przestrzeń pomiędzy profilem a płytą. Metoda ta, stosowana powszechnie do izolacji budynków, sprawdzi się doskonale, nie tylko wyciszając pomieszczenie, ale także poprawiając jego termikę.

Część inwestorów decyduje się na styropian. To rozwiązanie nieco tańsze, jednak nie zawsze polecane. Najlepsze w tym przypadku jest wykorzystanie wełny, która zapewni wysoką dźwiękochłonność ścianki. Warto pamiętać, aby już na etapie początkowym prawidłowo umieścić izolator w stelażu, unikając pustych przestrzeni, przez które będzie wydostawał się dźwięk. Niezbędna jest także wspomniana wcześniej taśma izolacyjna, instalowana bezpośrednio na profilach.

Płyta karton – gips jest doskonałym rozwiązaniem do budowy ścianek rozdzielających pomieszczenia. Surowa konstrukcja ma jednak niewielki minus, którym jest brak izolacji akustycznej. Ściany działowe z wykorzystaniem GK wymagają zatem dodatkowej bariery wygłuszającej. Niezbędne jest wybranie izolatora już na etapie początkowym, aby zamontować go podczas budowy konstrukcji i mocowania do niej płyt.