Polskie Składy Budowlane

Jak wybrać płytę OSB na podłogę?

Płyty OSB kojarzymy zazwyczaj z niezbyt estetycznym materiałem, który najczęściej stosowany jest w niewidocznych elementach mebli. Surowiec ten ma jednak dużo szersze zastosowanie. Jednym z nich jest podłoga z płyt OSB. Płyty są tanim rozwiązaniem. Łatwo je docinać do wymaganych rozmiarów, a montaż wykona niemal każdy.

Płyta OSB na podłogę sprawdzi się wszędzie tam, gdzie inwestorowi zależy na ekonomicznym i trwałym rozwiązaniu. Nie można zapominać także o sprawnym układaniu tego rodzaju podłogi, co nie jest bez znaczenia dla tempa prowadzonych prac wykończeniowych. Rynek oferuje wiele rodzajów płyt o zróżnicowanej grubości. Jaka płyta OSB na podłogę będzie najlepsza?

Płyta OSB na podłogę – jaka grubość?

Decydując się na podłogę z płyt OSB, musimy wybrać odpowiednią grubość materiału. Producenci oferują płyty już od 9 mm grubości. To jednak zdecydowanie zbyt cienki surowiec, aby mógł być zastosowany na podłodze. Najlepszym rozwiązaniem, w sytuacji, w której podłoga z płyt osb na legarach, ma być stabilna i odporna, jest materiał o grubości co najmniej 18 mm. Liczy się przede wszystkim miejsce, w którym podłoga jest montowana i jej przewidywane obciążenie. Im częściej eksploatowana, tym grubsze płyty powinniśmy zastosować.

Jeśli chcemy, aby podłoga z płyt osb na betonie była trwałym rozwiązaniem, możemy zastosować nieco cieńszy materiał. Nie jest on układany na legarach o szerokim rozstawie, ale bezpośrednio na podłożu, dlatego też płyty narażone są na mniejsze obciążenia miejscowe. Warto wspomnieć, iż do wykonania podłogi należy stosować płyty OSB 3, które odporne są na działanie wilgoci i sprawdzają się niemal w każdej lokalizacji, również w piwnicach i na strychach.

Podłoga na legarach z płyt osb

Podłoga na legarach z płyt osb to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Płyty o odpowiedniej grubości mocowane są bezpośrednio do przygotowanego wcześniej rusztowania z legarów. Ich rozstaw ustalany jest indywidualnie, w zależności od miejsca, w jakim podłoga jest wykonywana, jej przewidywanego obciążenia oraz grubości płyt.

Sklejka montowana jest wkrętami bezpośrednio do legarów, z zachowaniem odpowiedniego dystansu od ściany i pomiędzy poszczególnymi płytami. Przy tym rozwiązaniu zasadne jest pytanie, jaka grubość płyty OSB na podłogę? Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie powinna być mniejsza niż 18 mm. Można zastosować płyty 22 mm, jeśli legary rozstawione są szeroko, co zapewni stabilizację podłoża i zwiększy jego trwałość.

Płyta OSB jest jednym z popularniejszych rozwiązań, które do niedawna kojarzyliśmy jedynie z meblami. Dziś znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, a nawet w wykańczaniu wnętrz. Podłoga ze sklejki jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na dobrym i ekonomicznym podkładzie pod panele czy parkiet. Płyta wpływa także na poprawę izolacji termicznej podłogi, co nie jest bez znaczenia szczególnie w miejscach o dużej powierzchni.