Polskie Składy Budowlane

Jak wybrać farbę elewacyjną?

Asortyment farb elewacyjnych jest bardzo szeroki. Poszczególne produkty różnią się między innymi chłonnością, stopniem krycia, kolorem oraz ceną. Musimy wybierać rozwiązania odpowiednie do rodzaju posiadanej elewacji, aby uzyskać trwałość pokrycia i estetyczny wygląd budynku. Najczęściej spotykane farby elewacyjne zawierają spoiwo w postaci żywicy syntetycznej, cementu, potasu lub wapna.

Im więcej spoiwa, tym większa trwałość farby. Lepiej wybierać spośród produktów markowych, sprawdzonych, które charakteryzuje wysoka jakość. Tańsze odpowiedniki zawierają dużo wypełniaczy, pozwalających na zwiększenie objętości farby, obniżając jej trwałość. Na etapie zakupu warto weryfikować również wydajność farby, co ma bezpośredni wpływ na końcową wartość prac elewacyjnych.

Farby zewnętrzne elewacyjne

Warto pamiętać, iż farby zewnętrzne elewacyjne mają za zadanie nie tylko poprawić estetykę budynku, ale także zwiększyć odporność murów na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, wilgoci oraz uchronić przed wykwitami glonów i grzybów. Wybór odpowiedniego produktu jest zatem kluczowy.

Rynek oferuje między innymi: farby elewacyjne silikonowe, krzemianowe, lazurujące, polikrzemianowe, winylowe oraz akrylowe. Rodzaj powinniśmy dopasować do malowanego podłoża, jego chłonności oraz oczekiwanego efektu estetycznego. Niektóre rodzaje farb np. farby elewacyjne akrylowe mają zastosowanie uniwersalne i charakteryzują się niską podatnością na zabrudzenia, dobrym kryciem oraz bogatą kolorystyką.

Kolorowe farby elewacyjne

Jeśli wybraliśmy produkt dopasowany do rodzaju podłoża, które ma być malowane, warto wziąć pod uwagę aspekt estetyczny. Kolorowe farby elewacyjne pozwalają na zmianę wizerunku architektonicznego budynku i nadanie mu nowego stylu. Dzięki bogatej palecie barw można nie tylko odświeżyć elewację, ale gruntownie ją zmodyfikować, dostosowując do swojego gustu oraz aktualnych trendów w zakresie designu.

Większość produktów fasadowych posiada ustaloną kolorystykę, którą bez trudu dopasujemy do estetyki budynku. Można zdecydować się również na samodzielną aranżację barwną, korzystając z farby bazowej i pigmentów. Produkty te, zmieszane w odpowiednich proporcjach, stworzą wymarzony kolor. Warto jednak pamiętać, iż samodzielnie mieszanie farb może skutkować zróżnicowanym odcieniem i nasyceniem. Opcją jest komputerowa mieszalnia, gdzie na podstawie wzorników ustalimy oczekiwany kolor.

Wybór farby elewacyjnej to przede wszystkim dopasowanie produktu do podłoża, które ma zostać pomalowane. Należy pamiętać, iż farba nie pełni jedynie funkcji ozdobnej, ale także ma właściwości konserwujące i zabezpieczające ściany. Dobrze jest wybierać produkty markowe, o bardzo dobrych właściwościach kryjących i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, aby cieszyć się estetycznym wyglądem budynku przez wiele lat.