Polskie Składy Budowlane

Jak ocieplić poddasze wełną mineralną?

Poddasze użytkowe to miejsce trudne do prawidłowego ocieplenia. Załamania, narożniki czy wolne przestrzenie pod więźbą dachową muszą być dokładnie zaizolowane. Niezbędne jest zatem wybranie materiału plastycznego, który szczelnie wypełni wszystkie przestrzenie, zapewniając efektywne ocieplenie.

Bardzo dobrym produktem, o wysokich parametrach izolacyjnych, jest wełna mineralna. To maty wykonywane z kruszyw lub kwarcu, w zależności od rodzaju wełny, posiadające właściwości termiczne i akustyczne. Do osiągnięcia pożądanego efektu nie wystarczy zakup odpowiedniego izolatora, niezbędne jest także wykonanie prac przygotowawczych. Zatem, jak prawidłowo ocieplić poddasze wełną mineralną?

Jak ocieplić poddasze wełną mineralną?

Inwestorzy, zastanawiając się, jak ocieplić poddasze wełną mineralną, powinni rozpocząć od wyboru produktu, który zostanie użyty. Do dyspozycji mamy co najmniej dwa materiały – wełnę skalną oraz wełnę szklaną. Obie wełny charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi, a ustalenie konkretnego rodzaju surowca musi być uzależnione od przewidywanych obciążeń czy ilości załamań i skosów na poddaszu. Z pewnością bardziej plastyczna będzie wełna szklana, która wypełni wszystkie wolne przestrzenie.

Zaleca się, aby grubość ocieplenia wynosiła co najmniej 25 – 30 cm. Warto także pamiętać, iż zwiększając grubość izolacji, automatycznie polepszamy parametry termiczne budynku. Dobrze jest wykonać ocieplenie składające się z dwóch warstw wełny mineralnej, które gwarantuje skuteczne zabezpieczenie przed występowaniem mostków termicznych. Niezbędne są także tzw. wieszaki, czyli konstrukcje stalowe, do których będzie mocowana wełna. Po montażu dwóch warstw należy, w zależności od potrzeb, ułożyć folię paroizolacyjną i wykończyć płytami gips – karton lub innym, wybranym produktem.

Wełna mineralna – jaka najlepsza?

Zastanawiając się, jaka wełna mineralna sprawdzi się najlepiej na poddaszu, należy sprawdzić specyfikację techniczną każdego produktu. W miejscach, w których występuje dużo załamań czy skosów, niezbędny jest materiał elastyczny, gwarantujący prawidłowe wypełnienie wolnych przestrzeni. Najlepsza zatem będzie wełna szklana, którą cechuje wysoka plastyczność. Produkt ten ma także bardzo dobre właściwości izolacyjne termiczne i akustyczne. W niektórych miejscach konieczne będzie użycie granulatu, którym uzupełnia się przestrzenie trudno dostępne.

Poszukując odpowiedzi na pytanie: wełna mineralna, jaka najlepsza, warto skorzystać z fachowej porady i wybrać produkty dopasowane do konkretnych uwarunkowań technicznych. W niektórych przypadkach bowiem może być konieczne zastosowanie wełny skalnej, charakteryzującej się większą gęstością i tym samym odpornością na obciążenia mechaniczne.

Ocieplenie poddasza jest niezbędne, aby osiągnąć pożądane parametry termoizolacyjne całego budynku. Wykonanie izolacji wymaga dobrania odpowiedniego materiału, a także wykonania stalowej konstrukcji wieszaków, na których wełna będzie montowana. Warto pamiętać, iż o tym, jaka wełna mineralna na poddasze będzie odpowiednia, powinien zdecydować specjalista. Doradzi najlepsze i najefektywniejsze rozwiązania, które sprawdzą się w konkretnej lokalizacji.