Styropian na podłogę jest elementem systemu ogrzewania, którego nie można pominąć. To na warstwie izolacyjnej wykonanej z tego materiału montuje się rurki, w których znajduje się woda, a następnie, na tak przygotowanej instalacji, układa się wylewkę. Otwartą pozostaje kwestia, jaki styropian na ogrzewanie podłogowe wybrać, a także jaka powinna być jego grubość, aby zapewniała odpowiednią izolacyjność?
Na te pytania warto znać odpowiedź już na etapie projektowania instalacji. Należy bowiem pamiętać, że podłoże powinno być odpowiednio przygotowane i dostosowane do grubości wszystkich warstw podłogówki. Musimy więc uwzględnić zarówno izolację termiczną, wylewkę grzejną, jak i finalne wykończenie posadzki np. terakotą. Przyjmuje się, że średnia wysokość ogrzewania podłogowego to około 23 cm.
Styropian pod ogrzewanie podłogowe
Zasadniczym pytaniem jest, jaki wybrać styropian pod ogrzewanie podłogowe? Rynek oferuje w tym zakresie wiele rozwiązań, między innymi styropiany z dodatkową warstwą ekranowaną, czyli folią aluminiową. Inną propozycją są specjalne maty styropianowe, które można w łatwy sposób rozwinąć i szczelnie rozłożyć. Każdy tego rodzaju produkt wymaga uzupełnienia klasycznymi płytami styropianowymi, które należy dopasować przede wszystkim pod względem współczynnika przenikania ciepła.
To kluczowy parametr, o którym nie można zapominać podczas projektowania i wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego. Przyjmuje się, że w naszej strefie klimatycznej optymalnym rozwiązaniem są produkty o współczynniku lambda wynoszącym około 0,03. Inną kwestią jest wytrzymałość styropianu. Należy wybierać produkty przystosowane do dużych obciążeń, aby uniknąć zniszczenia warstwy izolacyjnej. Rodzaj materiału wskazuje projektant, dlatego też jego rekomendacje powinny być dla inwestora i wykonawcy najważniejsze.
Ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe na parterze?
Dochodzimy do zasadniczej kwestii, czyli ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe na parterze należy zastosować, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom izolacyjności. W tym przypadku należy ustalić, czy pomieszczenie, w którym projektowana jest instalacja ogrzewania podłogowego, znajduje się na gruncie, czy też jest umiejscowione nad pomieszczeniem nieogrzewanym. W pierwszym przypadku minimalna warstwa styropianu powinna wynosić około 9 cm, w drugim zaś 8 cm.
Zatem, ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe na piętrze powinniśmy zastosować? Przyjmując, że poniżej znajduje się pomieszczenie ogrzewane, minimalna warstwa izolacyjna ze styropianu może mieć około 3 cm. W tym przypadku istotny jest także współczynnik przewodzenia ciepła, który powinien wynosić mniej więcej 0,04. To oczywiście jedynie średnie wartości. Muszą być dopasowane do indywidualnych warunków panujących w budynku, a także rodzaju zastosowanego materiału.
Styropian pod ogrzewaniem podłogowym to niezbędny element izolacyjny. Jego rodzaj, grubość czy współczynnik przewodzenia ciepła powinien być dobrany indywidualnie do każdej instalacji. Warto więc posiłkować się projektem wykonanym przez profesjonalistę lub sugestiami wykonawcy, aby grubość warstwy izolacyjnej była odpowiednia i zapewniała oczekiwaną efektywność.