Ile kosztuje ocieplenie domu?

Ocieplenie domu ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń, a także koszty ponoszone w związku z ogrzewaniem budynku. Dzisiejsza technologia umożliwia wykonywanie prac ociepleniowych zarówno w budynkach nowych, jak również w istniejących.

Nowoczesne produkty pozwalają na ich zastosowanie nawet w miejscach, gdzie tradycyjna – zewnętrzna instalacja nie może być wykonana z różnych względów. Można wówczas zastosować ocieplenie wewnętrzne, które charakteryzuje się równie wysoką skutecznością. Dotyczy to w szczególności obiektów zabytkowych oraz wielorodzinnych, gdzie nie jest planowany remont elewacji.

Ocieplenie domu styropianem

Jednym z podstawowych rodzajów ociepleń jest ocieplenie domu styropianem. To materiał często stosowany, z uwagi na jego cenę, jest bowiem znacznie niższa niż wełny mineralnej. Warto podkreślić, iż ocieplenia styropianowe charakteryzują się podobnymi właściwościami, jak te wykonane z innych produktów.

Różnica natomiast polega na mniejszych właściwościach wygłuszających styropianu. Nie ogranicza on znacznie hałasów, dlatego też część osób decyduje się na ocieplenia wełną, która stanowi jednocześnie wyciszenie akustyczne budynku. Koszt ocieplenia domu styropianem zależny jest od rodzaju surowca, jaki wybierzemy, jego grubości oraz powierzchni. Przyjmuje się, iż za metr kwadratowy należy zapłacić średnio około 130 zł wraz z materiałem.

Ocieplenie domu wełną

Kolejnym popularnym sposobem ocieplania, jest ocieplenie domu wełną. To materiał, który jest wyjątkowo plastyczny i umożliwia wykonanie docieplenia nawet w miejscach o utrudnionym dostępie. Charakteryzuje się podobnymi właściwościami termicznymi do styropianu.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wełna posiada dodatkowe atuty, w postaci skutecznej izolacji akustycznej. Zastosowanie wełny do ocieplenia budynku pozwoli na wygłuszenie pomieszczeń i tym samym poprawę komfortu korzystania z nich. Ile kosztuje ocieplenie domu z wykorzystaniem wełny mineralnej? Średnio około 150 zł za metr kwadratowy z materiałem. To cena zależna od wielu czynników, między innymi miasta, w jakim jest wykonywana usługa oraz elementów dodatkowych, które trzeba wykonać przy ociepleniu.

Ocieplenie domu ma przede wszystkim poprawić komfort termiczny wewnątrz budynku oraz zapewnić obniżenie rachunków za ogrzewanie. Zalety ocieplenia można zauważyć nie tylko w sezonie zimowym, kiedy w budynku jest cieplej, ale także latem. Właściwa izolacja termiczna chroni dom przed nadmiernym nagrzewaniem, co wydatnie przyczynia się do poprawy komfortu cieplnego w pomieszczniach, nawet podczas bardzo wysokich temperatur zewnętrznych.

Close Menu