Polskie Składy Budowlane

Farby do malowania podbitki drewnianej

Malowanie podbitki drewnianej ma co najmniej dwa zastosowania. Pierwszym jest estetyczne wykończenie okapu dachu, drugim zaś – znacznie ważniejszym – zaimpregnowanie elementów drewnianych, czyli ich zabezpieczenie przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz przed szkodnikami.

Warto wspomnieć, że drewno wykorzystywane do wykonania podbitki jest odpowiednio zabezpieczane już przed montażem, czyli jest pomalowane preparatami chroniącymi między innymi przed wilgocią czy działaniem promieni słonecznych. Powłoka wymaga jednak okresowego odnawiania, które powinno być przeprowadzane co kilka lat.

Farby do malowania podbitki

Farby do malowania podbitki muszą wyróżniać się przede wszystkim wytrzymałością. Nie można więc zastosować klasycznych lakierów do drewna, jakich użyjemy na przykład do pomalowania ościeżnic drzwiowych. Idealnym rozwiązaniem są farby żelowe, odporne na działanie promieniowania UV i tworzące trwałą powłokę na powierzchniach drewnianych. Dodatkowym ich atutem jest łatwa aplikacja, co przy pracach na wysokości ma ogromne znaczenie.

Farba musi być także dobrana pod kątem jakości drewna. Jeśli mamy do czynienia ze starą, wysuszoną podsufitką, przed malowaniem wierzchnim, warto zastosować dodatkowy impregnat. Nie można zapominać o wspomnianym wcześniej aspekcie estetycznym. Dostępne na rynku produkty można kupić w wielu wersjach kolorystycznych, co znacznie ułatwia ich dopasowanie do rodzaju oraz wyglądu elewacji.

Ile kosztuje malowanie podbitki dachowej?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje malowanie podbitki dachowej. Cena zależna jest bowiem od szeregu czynników. Pierwszym z nich jest powierzchnia, jaka ma zostać odnowiona, a kolejnym – rodzaj farby, na który się zdecydujecie. Do ogólnej wartości usługi należy również doliczyć koszt robocizny, jeśli będziecie korzystać z fachowego wsparcia.

Zupełnie inaczej pod kątem ekonomicznym wygląda renowacja starego drewna. Wówczas niezbędna jest naprawa i malowanie podbitki. Cena będzie na pewno wyższa, gdyż usługa często wymaga wykonania dodatkowych prac naprawczych. Aby uniknąć kosztownego remontu, warto regularnie dbać o stan podbitki, poddając ją okresowej konserwacji preparatami wysokiej jakości, przeznaczonymi do tego rodzaju zastosowań.

Podbitka dachowa pełni kilka ważnych funkcji – chroni okap przed działaniem deszczu i wiatru, a także zabezpiecza dom przed ptakami i gryzoniami. Należy zadbać o regularną konserwację elementów drewnianych, z wykorzystaniem farb, zapewniających odporną i estetyczną powłokę. Jeśli szukacie odpowiednich produktów – skorzystajcie z oferty składu budowlanego Elmas! Specjaliści doradzą, które farby i impregnaty sprawdzą się najlepiej, tworząc skuteczną ochronę na wiele lat.