Polskie Składy Budowlane

Dom szkieletowy w Polsce

Nowoczesny wygląd, szybka budowa czy relatywnie niski koszt inwestycji to cechy charakteryzujące dom szkieletowy. Tego typu budynki zyskały ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych oraz w całej Skandynawii. Czy domy wznoszone w tej technologii są dobrym rozwiązaniem na warunki klimatyczne panujące w Polsce?

Zdecydowanie tak. Nowoczesna technologia oraz zastosowanie wysokogatunkowych materiałów umożliwiają wybudowanie domu szkieletowego również w naszym kraju. Warto wspomnieć, iż obiekty te są powszechne w Skandynawii, gdzie klimat jest przecież znacznie surowszy niż w Polsce.

Dom szkieletowy

Rozpocznijmy od przybliżenia, czym jest dom szkieletowy. To budynek oparty na konstrukcji drewnianej, która nie wymaga wykonywania szerokich fundamentów. Doskonale sprawdzają się ściany fundamentowe o szerokości nie większej niż 25 cm, co nie tylko przyspiesza budowę, ale także minimalizuje koszty całej inwestycji. Rodzaj fundamentów dopasowywany jest między innymi do wielkości domu, a także do warunków gruntowych.

Dzięki technologii budowy domów kanadyjskich, obiekty te można w łatwy sposób rozbudowywać czy modernizować. Wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną cechują się także doskonałą izolacyjnością, co przeczy powielanym mitom, że dom szkieletowy trudno ogrzać. Ciepło w tego typu budynkach rozchodzi się bardzo szybko, a naturalne materiały oraz zastosowane ocieplenie sprzyjają utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz budynku, nawet przy wyjątkowo mroźnej zimie.

Dom szkieletowy materiały

Bardzo ważną kwestią, o jakiej należy pamiętać, decydując się na dom szkieletowy, są materiały, jakie zostaną wykorzystane do jego budowy. Kluczowe znaczenie ma konstrukcja, dlatego też zadbajcie o wysokogatunkowe drewno, suszone komorowo, strugane z czterech stron, posiadające pieczęć potwierdzającą klasę wytrzymałości. Unikajcie tanich odpowiedników – to od jakości materiału bowiem zależy stabilność oraz trwałość domu. Istotne są także wytrzymałe łączniki stalowe, których rolą jest zespalanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku.

Oprócz samej konstrukcji warto zadbać o materiał na ściany, aby obiekt był ciepły i trwały, jak przystało na prawdziwy dom szkieletowy. Płyta OSB 3 jest w tym przypadku jednym z najczęściej stosowanych surowców. Zapewnia nie tylko odpowiednią izolacyjność, ale także stabilizuje konstrukcję. Zastosowanie tego materiału pozwala znacznie przyspieszyć prace budowlane, dzięki czemu w gotowym domu można zamieszkać już w ciągu kilku miesięcy. Płyty wykorzystywane są także jako warstwa podkładowa pod dowolne wykończenie podłóg.

Dom szkieletowy w Polsce zyskuje na znaczeniu, przede wszystkim z uwagi na tempo prowadzonej inwestycji oraz jej koszt. Mimo panujących powszechnie mitów na temat domów kanadyjskich, warto się nimi zainteresować, jeśli akurat podejmujecie decyzję o budowie własnego lokum. Warto jednak pamiętać, że przy budowie domu szkieletowego nie można oszczędzać na materiałach. Im wyższa ich jakość, tym trwalsza konstrukcja budynku.