Polskie Składy Budowlane

Dom kanadyjski. Ile kosztuje dom z OSB?

Dom kanadyjski zyskuje coraz większą popularność również w naszym kraju. Dotychczas najczęściej tego rodzaju obiekty kojarzone były ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą czy krajami skandynawskimi. Co wpływa na wzrost zainteresowania kanadyjczykami? Przede wszystkim szybkość budowy, a także cena inwestycji, znacznie niższa od tradycyjnych rozwiązań.

Dom szkieletowy budowany jest w oparciu o konstrukcję z pionowych słupków drewnianych, które umieszczane są co 30, 40 lub 60 cm. Rozstaw ma ogromne znaczenie, ponieważ musi zapewniać możliwość instalacji na nim płyt OSB, stanowiących usztywnienie całej konstrukcji. Inwestycja wymaga także wykonania odpowiedniego ocieplenia ścian zewnętrznych, zmniejszającego zapotrzebowanie na energię cieplną.

Dom OSB

Dom z OSB brzmi nieco egzotycznie dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tego rodzaju konstrukcjami. To jednak metoda powszechnie stosowana, zapewniająca optymalne usztywnienie konstrukcji drewnianej. Dzięki zastosowaniu popularnych płyt znacznie spada wartość inwestycji. Warto podkreślić, iż może być ona kilkukrotnie niższa, niż budowa domu tradycyjnymi metodami.

Płyta OSB, stosowana do wznoszenia domów kanadyjskich, musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Najczęstszym rozwiązaniem jest płyta OSB-3 o grubości 12 mm, doskonale stabilizująca konstrukcję domu. Warto pamiętać także o właściwym montażu materiału. Płyty osadzane są za pomocą klamer dystansowych, minimalizujących ryzyko stykania się płyt przy pracy konstrukcji.

Dom kanadyjczyk

Wiele osób zastanawia się, czy dom kanadyjczyk sprawdzi się w naszych warunkach klimatycznych. Warto wspomnieć, iż w USA domy te są niezwykle popularne, a temperatury czy wielkość opadów jest zbliżona do tych, spotykanych w Polsce. Prawidłowo zaprojektowany i zaizolowany dom szkieletowy jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto poszukuje rozwiązań nowoczesnych i efektywnych pod względem ekonomicznym.

]Dom drewniany to także szybkość montażu. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń można przystąpić do wylewania fundamentów, które w przypadku konstrukcji szkieletowej, mogą być oparte o betonową płytę lub drewniane ławy fundamentowe. Kolejnym etapem jest montaż konstrukcji, instalacji, izolacji oraz wykończenie budynku. Dzięki gotowym elementom konstrukcyjnym oraz sprawnemu montażowi płyt OSB budowa domu w stylu kanadyjskim może trwać niecałe 4 miesiące.

Domy szkieletowe to dla inwestorów znaczna oszczędność w zakresie kosztów budowy. Niezwykle istotny jest także czas prowadzonych prac, który wynosi średnio kilka miesięcy. Warto także podkreślić, iż nowoczesna technologia w zakresie wznoszenia domów szkieletowych, pozwala na ich zastosowanie również w naszej szerokości geograficznej, co bezpośrednio wpływa na popularyzację tego rozwiązania w Polsce.