Polskie Składy Budowlane

Do jakiej temperatury można kleić styropian?

Planujesz remont jesienią lub zimą? Czy w chłodnych porach roku można bezpiecznie i bez obaw stosować styropian jako materiał dociepleniowy izolacyjny? Sprawdzimy!

Styropian, czyli polistyren ekspandowany EPS umożliwia stworzenie wygodnej warstwy izolacyjnej oraz akustycznej. Znajdzie wiele zastosowań zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków podczas budowy oraz prac remontowych. Jest nieskomplikowany w montażu, niedrogi, łatwo dopasować jego grubość do naszych potrzeb (najczęściej sięgamy po styropian 12, 15, 18 lub 20 centymetrowy, w kolorze białym albo grafitowym).

Klejenie styropianu – czy temperatura ma tutaj znaczenie?

Przy stosowaniu styropianu na zewnątrz budynku, musimy zwracać uwagę na panującą temperaturę, bowiem zasadniczo nie powinno się montować styropianu ani podczas ekstremalnych upałów, ani podczas mroźnej zimy. Optymalna temperatura, w której zachowuje on swoje wszystkie pierwotne właściwości oscyluje w granicach od +5 do +25 stopni Celsjusza. Nie trzymanie się tych wytycznych może grozić jego odkształcaniem, utratą wytrzymałości oraz problemami z przytwierdzeniem i trzymaniem się kleju.

Klejenie styropianu – podstawowe zasady

Pierwszym rokiem jaki należy podjąć jest oczywiście odpowiednie przygotowania podłoża. Tak podstawowa rzecz jest szalenie ważna i może mieć ogromny wpływ na późniejszą trwałość i użytkowanie. Tynk lub beton, na którym będziemy kłaść styropian musi być dobrze utwardzony. Powierzchnia musi być czysta, sucha, pozbawiona mchu i porostów. W celu poprawy przyczepności poleca się dodatkowe wyszlifowanie tylnej krawędzi, miejsca w którym będziemy nakładać klej.

Kolejny krok to odpowiedni klej do styropianu oraz pistolet do spieniania. Po wybór odpowiednich akcesoriów budowlanych warto skierować swoje kroki w sprawdzone miejsce, oferujące konkurencyjne ceny, najwyższą jakość i fachową obsługę. Ze swojej strony polecamy hurtownię materiałów budowlanych – Elmas.com.pl. Klej należy dobrać odpowiednio do zastosowanego styropianu (inny do białego, a inny do grafitowego) oraz dokładnie wymieszać go przed samą aplikacją.

Klejenie styropianu zaczyna się od dołu, przy użyciu listwy startowej lub stopy fundamentowej. Nałożenie kleju musi być staranne i dokładne oraz obejmować nie tylko krawędzie, ale również kilka dodatkowych punktów. Od momentu nałożenia kleju, w ciągu 10 minut powinno się zamocować daną płytę styropianową, a szczeliny pomiędzy płytami wypełnić specjalną pianką poliuretanową. Ostatni etap to zastosowanie dodatkowego zamocowania za pomocą łączników mechanicznych po stwardnieniu warstwy kleju. Ze swojej perspektywy polecamy klej poliuretanowy do styropianu, który cechuje znacznie lepsza przyczepność i który może być z powodzeniem stosowany na różnego rodzaju podłożach.