Polskie Składy Budowlane

Deska elewacyjna kompozytowa – warto wybrać?

Deska elewacyjna kompozytowa produkowana jest z kilku składników, wśród których znajdziecie także mączkę lub włókna drewniane. To często stosowane rozwiązanie, będące kompromisem pomiędzy naturalnym drewnem a sztuczną okładziną z PCW, zwaną sidingiem. Czy warto inwestować w kompozyt, gdy na rynku dostępnych jest tak wiele rozwiązań w zakresie pokrycia elewacyjnego?

Jak w każdym przypadku, tak i tu, odpowiedź może być tylko jedna – to zależy. Czynników wpływających na decyzję co do rodzaju okładziny jest bardzo wiele. Jednym z nich jest estetyka budynku, kolejnym trwałość elewacji, a jeszcze innym cena, która ma ogromne znaczenie dla każdego inwestora. Deska elewacyjna z kompozytu dzięki ogromnej różnorodności doskonale wpisuje się w schemat ekonomicznego, estetycznego i trwałego materiału wykończeniowego.

Deska kompozytowa elewacyjna

Jak wspomnieliśmy – deska kompozytowa elewacyjna wykonana jest między innymi z surowców drewnianych. Innym składnikiem tego materiału jest cement lub tworzywo sztuczne. Warto jednak podkreślić, że drewno jest w przypadku kompozytu produktem dominującym, co wpływa na jakość oraz estetykę okładziny. Wśród dostępnych wzorów znajdziecie bardzo wiele ciekawych rozwiązań, które bez trudu dopasujecie do oczekiwanej stylistyki nieruchomości.

Co więcej – deska elewacyjna PCV to także różnorodność w zakresie kształtów. W procesie produkcyjnym deski formowane są na urządzeniach wytłaczających, dzięki czemu – oprócz oryginalnej kolorystyki – wyróżniają się ciekawym wzornictwem. Istotną cechą kompozytu jest także odporność niektórych jego odmian na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Możecie być więc spokojni o estetykę elewacji nawet po wielu latach, gdyż materiał ten nie ulega przebarwieniom, nawet na ścianach silnie nasłonecznionych.

Imitacja deski elewacyjnej

Kompozyt, czyli imitacja deski elewacyjnej, montowany jest do ścian budynku na przygotowanym wcześniej rusztowaniu. Materiał cechuje się łatwością w obrabianiu, dzięki czemu do jego docinania można używać tradycyjnych narzędzi, wykorzystywanych do drewna. Istotną cechą jest także plastyczność desek, które można dopasować nawet do łuków czy innych nieregularności spotykanych na ścianach zewnętrznych.

Mówiąc o zaletach tego rozwiązania, nie można zapomnieć, że kompozytowa imitacja deski na elewację nie wymaga czasochłonnych i kosztownych zabiegów konserwacyjnych, z czym mamy do czynienia w przypadku materiałów pochodzenia naturalnego. Deski odporne są także na tak zwaną agresję biologiczną, czyli obecność szkodników, wykwity mchu oraz grzybów. To gwarancja, że elewacja będzie estetyczną ozdobą nieruchomości przez wiele lat.

Wybór właściwego rozwiązania w zakresie okładzin elewacyjnych jest nie lada wyzwaniem dla każdego inwestora. Decydując się jednak na wybór konkretnego materiału, weźcie pod uwagę kilka czynników: łatwość montażu, estetykę, trwałość, późniejszą konserwację oraz cenę. Z pewnością można powiedzieć, że deska elewacyjna kompozytowa doskonale wpisuje się w ten profil. Bez trudu dopasujecie ją do rodzaju nieruchomości, jej stylu architektonicznego, a także do waszych indywidualnych oczekiwań.