Polskie Składy Budowlane

Czym jest współczynnik przewodzenia ciepła styropianu?

Ocieplenie styropianem jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie prawidłowych parametrów izolacyjnych budynku. Warto jednak pamiętać, że na efektywność ocieplenia ma wpływ nie tylko rodzaj zastosowanego styropianu, ale także jego współczynnik przenikania ciepła. Jak sprawdzić ten parametr i jak optymalnie dobrać materiał do termoizolacji domu?

Współczynnik przenikania ciepła określany jest inaczej jako lambda. Takie też oznaczenie spotkacie najczęściej na stronach firm produkujących ten materiał izolacyjny. Poszczególne rodzaje styropianu mogą się od siebie znacznie różnić w zakresie współczynnika przewodzenia ciepła. Generalna zasada mówi, że im niższa wartość lambdy, tym lepsze właściwości izolacyjne ma styropian.

Styropian na ocieplenie

Jak więc wybrać styropian na ocieplenie, aby osiągnąć założony efekt izolacyjny budynku? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem rodzaj materiału ociepleniowego powinien być dostosowany do parametrów technicznych konkretnego obiektu, a przede wszystkim do surowca, z jakiego wybudowano ściany.

Warto więc posiłkować się wiedzą specjalistów, którzy zaprojektują optymalną izolację zewnętrzną budynku, biorąc pod uwagę między innymi współczynnik przewodzenia ciepła styropianu. Parametr ten ma ogromny wpływ na grubość izolacji, która będzie cieńsza, jeśli ocieplenie wykonacie ze styropianu o niskiej lambdzie.

Styropian budowlany

Styropian budowlany, wykorzystywany do zewnętrznych ociepleń, dostępny jest na rynku w co najmniej kilku wersjach. Decydując się na konkretny surowiec, warto wziąć pod uwagę nie tylko podaną przez producenta wartość lambda, ale także parametry wytrzymałościowe, które minimalizują ryzyko uszkodzeń elewacji w przyszłości.

Doskonałą pomocą w dobraniu właściwego materiału będą rekomendacje wykonawcy czy osób projektujących ocieplenie budynku. Różnica w cenie pomiędzy styropianem wysokiej jakości, a jego tanim odpowiednikiem jest niewielka, dlatego też warto zainwestować w materiał wysokogatunkowy, cechujący się odpowiednią spoistością, wytrzymałością oraz właściwościami izolacyjnymi.

Styropian, obok wełny mineralnej, jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych. Na ten fakt ma wpływ między innymi atrakcyjna cena tego surowca. Warto jednak pamiętać, aby wybierać styropian budowlany najwyższej jakości, który zapewni trwałość ocieplenia domu. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego produktu weźcie pod uwagę także współczynnik przenikania ciepła, który ma kolosalne znaczenie dla efektywności wykonanej izolacji.