Polskie Składy Budowlane

Czym jest papa termozgrzewalna podkładowa?

Papa termozgrzewalna podkładowa ma szerokie zastosowanie nie tylko w dekarstwie, ale także podczas przygotowywania hydroizolacji fundamentów. Jest jednym z podstawowych elementów prawidłowego zabezpieczenia dachu. Układana jest jako spodnia warstwa w przypadku wielowarstwowych pokryć, zapewniając właściwe uszczelnienie. Jej wierzchnią warstwę stanowi posypka drobnoziarnista.

Papę wyróżnia ogromna trwałość, którą zapewnia nie tylko materiał, z jakiego została wykonana, ale także sposób układania. Dzięki tym właściwościom papy termozgrzewalne wypierają tradycyjne rozwiązania, które wymagały ułożenia warstwy lepiku, do której następnie mocowane było pokrycie dachu. Warto jedynie pamiętać, że do prawidłowego zamocowania papy termozgrzewalnej trzeba odpowiednio przygotować podłoże, które musi być suche i czyste.

Do czego służy papa termozgrzewalna podkładowa

Wstępnie wskazaliśmy, do czego służy papa termozgrzewalna podkładowa. Jej pierwszym zastosowaniem jest dekarstwo, w którym pełni bardzo ważną funkcję izolacyjną dachu. Układana jest za pomocą palnika, którym rozgrzewa się zarówno materiał, jak i podłoże, na którym ma się znaleźć. Dzięki wysokiej temperaturze masa bitumiczna topnieje, tworząc trwałe połączenie z betonem, drewnem czy innymi rodzajami materiału.

Papa termozgrzewalna podkładowa jest także bardzo często wykorzystywana do przygotowania hydroizolacji fundamentów. W tym przypadku również najważniejszą rolę odgrywają jej właściwości, a przede wszystkim trwałość oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Z papy powstają również izolacje balkonów i tarasów, gdzie wymagane jest stosowanie materiałów najwyższej jakości.

Papa termozgrzewalna nawierzchniowa

Nieco innymi właściwościami wyróżnia się natomiast papa termozgrzewalna nawierzchniowa, która – jak sama nazwa wskazuje – stosowana jest jako wierzchnia warstwa pokrycia dachowego. Tu również możemy mówić o doskonałych właściwościach tego materiału, gdyż w porównaniu z innymi rodzajami pokryć, zapewnia wieloletnią trwałość oraz zróżnicowaną estetykę. Papa nawierzchniowa jest odporna nie tylko na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, ale także na promieniowanie UV.

Wierzchnia papa termozgrzewalna ma inną grubość posypki, a na rynku dostępne są jej różne wzory oraz kolory. Sprawia to, że staje się nie tylko funkcjonalnym, ale także estetycznym pokryciem dachu, chętnie wykorzystywanym w domach oraz na budynkach o charakterze produkcyjno – usługowym. Produkowana jest z wykorzystaniem bitumu, odpowiedzialnego za jej prawidłowe przyleganie do podłoża. W zależności od rodzaju papy, w jej składzie może znaleźć się asfalt oksydowany, asfalt modyfikowany APP lub asfalt modyfikowany SBS.

Papa termozgrzewalna podkładowa jest materiałem uniwersalnym. Dzięki swoim naturalnym właściwościom zyskała ogromną popularność, przede wszystkim z uwagi na stosunkowo łatwy montaż oraz ponadprzeciętną trwałość. Mocowana na dachu czy fundamentach zapewnia doskonałą ochronę przeciwwilgociową.