Polskie Składy Budowlane

Czym jest lambda wełny mineralnej?

Oznaczenia materiałów budowlanych zwykle niewiele mówią osobom niezwiązanym z branżą. Nie inaczej jest z parametrem określanym jako lambda wełny mineralnej, który znajdziecie w specyfikacji technicznej tego izolatora. To niezwykle istotny wskaźnik, o którym należy pamiętać podczas wyboru materiału do wykonania ocieplenia budynku.

Wełna, z uwagi na swoje naturalne właściwości, wykorzystywana jest do izolacji termicznej i akustycznej. Cechuje się także niepalnością i ognioodpornością, zapewniając pożądany poziom bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem tego materiału jest także paroprzepuszczalność, odpowiadająca za właściwe wentylowanie ścian. Wspomniana wcześniej lambda określa izolacyjność cieplną wełny, dlatego też skupmy się na tym właśnie parametrze.

Wełna mineralna lambda

Wełna mineralna i lambda to pojęcia ze sobą nierozerwalnie związane. Współczynnik ten, podawany przez producenta, określa właściwości przewodzenia ciepła. Lambda wyrażana jest liczbowo i może osiągać wartość nawet 0,031 W/mK. To jeden z tych parametrów, na który trzeba zwrócić baczną uwagę przy wyborze rodzaju materiału izolacyjnego. Od współczynnika przewodzenia ciepła bowiem zależy efektywność ocieplenia, a tym samym oszczędności, jakie można poczynić w sezonie grzewczym.

Skoro tak dobrym izolatorem jest wełna mineralna, jaka lambda będzie gwarantować najwyższą efektywność? Zasada w tym zakresie jest dość prosta – im mniejsza wartość, tym lepiej. Decydujcie się więc na wełnę o zoptymalizowanych parametrach przewodzenia ciepła, które należy dostosować do rodzaju budynku, a także jego specyfikacji technicznej. Warto więc skorzystać z fachowego wsparcia wykonawcy lub pracowników składu budowlanego, którzy dopasują odpowiednią wełnę do konkretnego zastosowania.

Wełna mineralna twarda lambda

Jedną z odmian tradycyjnego materiału izolacyjnego jest wełna mineralna twarda. Lambda również i w tym przypadku powinna być najważniejszym parametrem, jaki bierzecie pod uwagę podczas zakupu. Wełna twarda wyróżnia się gęstością, która powinna wynosić od 150 do 180 kg/m3. To jedynie właściwość fizyczna, która nie zmienia faktu, że tego typu materiał powinien cechować się niskim wskaźnikiem przewodzenia ciepła, podobnie jak w przypadku innych rodzajów wełny.

Zatem jaka powinna być wełna mineralna? Najlepsza lambda w przypadku tego materiału musi być dopasowana indywidualnie, przede wszystkim do rodzaju ocieplanego pomieszczenia. Inną wełnę zastosujecie do izolacji poddasza, natomiast zupełnie odmienne parametry będzie mieć ten materiał na elewacji. Jak wspomnieliśmy, zasadę – im mniej, tym lepiej – warto stosować zawsze. Na przykład do wykonania ocieplenia poddasza stosuje się najczęściej wełnę o współczynniku lambda wynoszącym między 0,35 a 0,37.

Parametry materiałów izolacyjnych mają ogromne znaczenie dla ich późniejszej efektywności. Decydując się na zastosowanie wełny mineralnej, sprawdźcie więc, jaką charakterystykę konkretnego surowca przedstawił producent. Kluczowy jest współczynnik lambda, mający największy wpływ na finalną jakość wykonanego ocieplenia. Doradźcie się specjalistów, na jaki produkt najlepiej się zdecydować, aby osiągnąć optymalny poziom izolacji.