Polskie Składy Budowlane

Czym jest instalacja elektryczna bezpuszkowa?

Podwyższony poziom bezpieczeństwa, łatwiejszy montaż oraz ogromna funkcjonalność to cechy, jakimi charakteryzuje się instalacja elektryczna bezpuszkowa. To nowoczesne rozwiązanie jest coraz chętniej wybierane przez inwestorów, także ze względów estetycznych – instalacja bezpuszkowa nie wymaga bowiem wykonywania dodatkowych otworów w ścianie, w których łączone są przewody.

Jak zatem wygląda instalacja elektryczna bezpuszkowa w domu? Wszystkie kable łączone są bezpośrednio pod osprzętem, w puszkach gniazd i wyłączników osadzonych w ścianie. Instalacja tego rodzaju minimalizuje więc konieczność kucia wnęk, lokalizowanych najczęściej pod sufitami. To nie tylko ograniczenie kosztów, ale przede wszystkim czasu poświęcanego na wykonanie elektryki w domu. Sprawdźcie, czym charakteryzuje się instalacja bezpuszkowa oraz jakie ma zalety.

Zalety instalacji elektrycznej bezpuszkowej

Zalety instalacji bezpuszkowej, jakie inwestorzy i monterzy wskazują najczęściej, to wspomniana wcześniej oszczędność czasu, estetyka wnętrza, a także możliwość dowolnej jego aranżacji w przyszłości. Co oznacza to w praktyce? Zapewne każdy z was spotkał się z problemem dostępu do puszek zlokalizowanych przy suficie, które zostały przysłonięte na przykład meblami. Instalacja bezpuszkowa zupełnie likwiduje ten kłopot, zapewniając łatwe dojście do wszystkich połączeń kablowych w ścianie.

Kolejną kwestią jest estetyka wykończenia wnętrza. Puszka, nawet doskonale zamaskowana, i tak jest widoczna. Prawdziwym wyzwaniem jest jej wykończenie w ścianach, które pokryte są tapetami. Puszki są także kłopotliwe w łazienkach, w których zamontowano płytki. Estetyczne docięcie glazury jest często bardzo utrudnione, a montaż puszki wymaga precyzyjnego jej zafugowania, aby ten element instalacji elektrycznej nie był nadmiernie widoczny, zaburzając tym samym nowoczesny wygląd wnętrza.

Instalacja elektryczna puszkowa czy bezpuszkowa?

Odpowiedź na pytanie, czy lepsza jest instalacja elektryczna puszkowa czy bezpuszkowa może być tylko jedna – wybierajcie rozwiązania bezpuszkowe! To znaczne ułatwienie nie tylko podczas montażu, ale przede wszystkim przy eksploatacji domowej instalacji. Unikacie przypadkowego uszkodzenia przewodów podczas np. prac remontowych czy wiercenia otworu pod obraz, jaki ma ozdobić pomieszczenie. W nowoczesnych instalacjach nie ma bowiem kabli prowadzonych pionowo. W razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii – łatwiej ją zlokalizować i naprawić niż w przypadku tradycyjnych puszek łączeniowych.

Warto jedynie pamiętać, aby instalacja elektryczna bezpuszkowa była wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, a wszystkie elementy cechowały się najwyższą jakością. Jeśli planujecie wykonanie instalacji bezpuszkowej – skorzystajcie z oferty składu budowlanego Elmas, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne akcesoria. Nasi specjaliści są do waszej dyspozycji – pomogą w doborze materiałów do przygotowania instalacji bezpuszkowej w domu, a także udzielą niezbędnych informacji na jej temat.

Nowoczesne rozwiązania w zakresie instalacji elektrycznych są odpowiedzią nie tylko na konieczność podniesienia poziomu bezpieczeństwa przy korzystaniu z infrastruktury technicznej, ale także na rosnące wymagania klientów w zakresie estetyki wnętrz. Planując instalację elektryczną w domu – weźcie pod uwagę wersję bezpuszkową, która jest łatwiejsza w montażu oraz niewidoczna w pomieszczeniach, dzięki czemu można je dowolnie aranżować.