Polskie Składy Budowlane

Co zamiast papy na dach płaski?

Papa termozgrzewalna, dachówka, a może gont? To pytanie, przed jakim staje wielu inwestorów, planujących remont dachu płaskiego. Wybór nie jest prosty, ponieważ determinowany jest zarówno przez budżet, jakim dysponujecie, a także konstrukcję samego dachu. Podjęcia decyzji nie ułatwia z pewnością ogromna oferta pokryć, jakie znajdziecie w sklepach z materiałami budowlanymi. Które pokrycie warto wybrać?

W przypadku dachu płaskiego możliwości jest naprawdę dużo. Pierwszą z nich, a zarazem najtańszą, jest wspomniana wcześniej papa. Porównywalną popularnością cieszą się dachówki ceramiczne i cementowe, gonty bitumiczne czy blachodachówki. Warto jednak pamiętać, że nie tylko sam materiał się liczy, ale także zastosowana izolacja, która zabezpiecza przed wilgocią czy uciekaniem ciepła.

Blacha trapezowa

Zacznijmy od materiału, jaki znajduje zastosowanie zarówno na dachach płaskich, jak i o różnym kącie nachylenia. Jest nim blacha trapezowa. To pokrycie bardzo uniwersalne, dlatego też stosowane jest powszechnie, zarówno na domach, jak i obiektach wielkopowierzchniowych. Jej wyróżnikiem jest również atrakcyjna cena, która – w porównaniu z innymi rozwiązaniami, na przykład dachówką – pozwala poczynić znaczne oszczędności w inwestycyjnym budżecie.

Co ważne, blacha trapezowa zapewnia odpowiednią trwałość pokrycia, ponieważ odpowiednio zabezpieczona odporna jest na niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć czy zmienną temperaturę. Cechuje się również wyjątkową trwałością mechaniczną. Nie ulega łatwo zniszczeniu pod wpływem choćby gradu czy wichury. Jej kolor pozostaje intensywny przez długi czas za sprawą wysokiej jakości farb, którymi jest pokrywana.

Płyta dachowa

Równie ekonomicznym rozwiązaniem jest płyta dachowa wykonana z poliuretanu. To materiał, jaki stosuje się najczęściej w przypadku budynków gospodarczych i magazynowych. Zapewnia nie tylko odpowiednią trwałość, ale przede wszystkim izolacyjność. Płyta dachowa PCV jest także bardzo lekka, co sprawia, że może być wykorzystywana w obiektach o zróżnicowanej konstrukcji więźby dachowej.

Oprócz wspomnianych wcześniej rozwiązań, wśród klasycznych materiałów pokryciowych, należy wyszczególnić także dachówkę. Występuje w kilku rodzajach, a jednym z nich są dachówki ceramiczne. Zapewniają znakomitą trwałość pokrycia. W wersji wielkoformatowej świetnie sprawdzą się nawet na obiektach o znacznej powierzchni dachu. W sprzedaży dostępne są również dachówki cementowe, które od ceramicznych są nieco tańsze.

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to decyzja o znaczeniu strategicznym. Od niej bowiem zależy szczelność dachu czy temperatura panująca wewnątrz budynku. Inwestycja w nowy dach jest dość kosztowna, dlatego warto przemyśleć wcześniej, które pokrycie sprawdzi się w konkretnej lokalizacji. W dokonaniu wyboru pomogą między innymi specjaliści pracujący w sklepach budowlanych, takich jak Elmas, którzy wskażą optymalne rozwiązanie, dopasowane do oczekiwań inwestora oraz jego możliwości finansowych.