Polskie Składy Budowlane

Co tańsze – tynk czy karton – gips?

Tynkowanie ścian jest elementem finalizującym prace remontowo – budowlane. Dzięki niemu możliwe jest wyrównanie powierzchni i przygotowanie jej pod końcową okładzinę – farbę, płytki czy tapetę. Tynkowanie jest procesem długotrwałym, ponieważ tynk musi wyschnąć, aby można było nałożyć na niego ostateczne wykończenie.

Jednym z coraz częściej stosowanych rozwiązań są płyty karton – gips, montowane na nieotynkowanych ścianach. To szybka i ekonomiczna metoda na gładkie powierzchnie, która jednocześnie znacznie skraca czas prowadzonych prac remontowych. Czy wszędzie można stosować płyty g-k zamiast tynku?

Ściany karton – gips

Co do zasady nie ma przeciwwskazań, aby ściany karton – gips wykonane były w każdym pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, aby dobierać odpowiedniej jakości materiał, dopasowany do konkretnego zastosowania. Przykładem niech będzie łazienka, w której występuje wysoka wilgotność. Można tam zamocować płyty, jednak tylko te impregnowane, posiadające właściwą odporność na działanie wilgoci. Oznaczane są symbolem H i malowane na kolor zielony.

Nie można zapominać o aspekcie ekonomicznym każdej inwestycji, a także czasie prowadzenia prac. Na rzecz płyt G-K przemawia choćby cena. Są znacznie tańsze od tradycyjnego tynkowania, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dużymi powierzchniami. Istotny jest także czas, w którym możliwe jest położenie farby, tapety czy płytek. Tynk musi dokładnie wyschnąć. Płyta gipsowo-kartonowa natomiast może być malowana tuż po jej ułożeniu i zagruntowaniu.

Tynk

Tynk z kolei, jak wspomnieliśmy, wymaga znacznego nakładu pracy, aby wykonać go prawidłowo. Do tego należy doliczyć czas przeznaczony na wyschnięcie. Dodatkowo, aby uzyskać równą powierzchnię ścian i sufitów, niezbędna może się okazać gładź tynkowa, która ułatwi także późniejsze malowanie. To rozwiązanie generujące wyższe koszty, aniżeli zabudowa z płyt gips – karton.

Szpachlowanie ścian w przypadku tradycyjnego tynku to również mozolna i długotrwała praca. Płyty G-K nie wymagają szpachlowania, ponieważ ich powierzchnia jest naturalnie gładka. Niewielkie ilości materiału umieszcza się jedynie na łączeniach. Uzyskanie gładkiej powierzchni na tynku natomiast umożliwia szpachla tynkowa, wykonana z materiałów cechujących się wysoką trwałością i elastycznością. Jej położenie to dodatkowy czas oraz koszty, które należy wliczyć do budżetu inwestycji.

Wybierając pomiędzy tynkiem a płytami G-K, warto dokładnie rozważyć, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Obie propozycje mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak rachunek ekonomiczny płyt jest znacznie korzystniejszy. Należy pamiętać także o czasie prowadzonego remontu, który w przypadku tradycyjnych tynków, znacznie się wydłuża. Chcąc zatem efektywnie i szybko wyrównać ściany, warto zdecydować się na płyty, które odpowiednio dobrane sprawdzą się w każdym niemal pomieszczeniu.