Polskie Składy Budowlane

Co składa się na koszt fundamentów?

Koszt fundamentów to pierwszy wydatek, z jakim spotykają się inwestorzy, budując obiekt – niezależnie od jego wielkości czy przeznaczenia. Warto wiedzieć, co składa się na kwotę, jaką zapłacicie za wykonanie fundamentów. Wbrew powszechnym opiniom, nie są to jedynie prace ziemne czy wylanie ław, ale szereg robót, które mają stworzyć solidną podstawę pod przyszły budynek.

Należy wspomnieć, że prace ziemne, w łącznym budżecie, angażują najmniej pieniędzy. Znacznie kosztowniejsze natomiast jest zbrojenie, wylanie ław, wymurowanie ścian, czy też izolacja, o której przecież nie można zapomnieć. Na finalny koszt fundamentów ogromny wpływ mają również indywidualne warunki hydrogeologiczne działki oraz konieczność wymiany gruntu. Co zatem warto wziąć pod uwagę, szacując cenę wykonania fundamentów?

Ławy fundamentowe

Najczęściej stosowanym elementem konstrukcji budynku są ławy fundamentowe. To nic innego, jak najniższa część fundamentu, której zadaniem jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt. Metoda ta wybierana jest zwykle przy wznoszeniu budynków typowych, a na finalny koszt wylania ław wpływa między innymi rodzaj gruntu oraz konieczność wykonania dodatkowych elementów żelbetowych.

Innym sposobem przygotowania gruntu do budowy jest żelbetowa płyta fundamentowa. To metoda wykorzystywana powszechnie przy wznoszeniu obiektów energooszczędnych i pasywnych, a także tych budynków, które mają skomplikowaną bryłę. Płyta stała się popularna również z uwagi na krótki – w porównaniu z ławami – czas schnięcia, co pozwala na szybsze rozpoczęcie prac naziemnych.

Bloczki fundamentowe

W koszty wykonania konstrukcji budynku wchodzą także bloczki fundamentowe, czyli materiał służący do wznoszenia ścian fundamentowych. Nie wymagają deskowania, co nie tylko przyspiesza pracę, ale także obniża koszty inwestycji. Na rynku występują również w wersji szczelinowej, wyposażonej w specjalne wydrążenia, zmniejszające wagę bloczka, przy zachowaniu tych samych właściwości odpornościowych.

Mówiąc o kosztach wykonania fundamentów, nie można zapomnieć o izolacji. To bardzo istotny element, chroniący przyszły budynek przed wilgocią. W tym zakresie rozwiązań jest co najmniej kilka, a wybór konkretnego powinien być podyktowany między innymi warunkami gruntowymi, uwzględniającymi parametry hydrologiczne działki. Osobnym zagadnieniem jest także ocieplenie ścian fundamentowych, wykonywane najczęściej styropianem lub polistyrenem ekstrudowanym.

Na koszt wykonania fundamentów składa szereg robót, których zakres zależny jest od wielkości budynku, jego rodzaju, a także warunków gruntowych. Warto pamiętać, że jakość prac ziemnych ma ogromne znaczenie, dlatego też na tym etapie inwestycji nie należy czynić pozornych oszczędności, wybierając gorszy jakościowo materiał czy ograniczając izolację fundamentów.