Polskie Składy Budowlane

Blacha na dach. Wady i zalety

Trwałość, możliwość dostosowania do różnorodnych typów budynków oraz zróżnicowanie w zakresie estetyki, to cechy, jakimi wyróżnia się blacha dachowa. Biorąc pod uwagę zainteresowanie wśród inwestorów tym materiałem, można stwierdzić, że to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Czym charakteryzuje się blacha na dach?

Warto wspomnieć, że materiał ten występuje w kilku rodzajach, które dostosowuje się do rodzaju dachu, kąta jego nachylenia czy pożądanego wyglądu budynku. Blacha płaska, trapezowa, falista oraz blachodachówka produkowane są w wielu wersjach kolorystycznych, co znacznie ułatwia aranżację nieruchomości, zgodnie z indywidualnymi oczekiwania inwestora.

Blachy na dach rodzaje

Jak wspomnieliśmy, blachy na dach mają różne rodzaje. Poszczególne materiały cechuje nie tylko odmienny wygląd, ale także grubość, co pozwala je dopasować do konstrukcji więźby dachowej i jej wytrzymałości. Pierwszym rodzajem jest blacha płaska na dach. Układana jest na sztywnym poszyciu, gwarantując nie tylko trwałość, ale także estetyczny wygląd budynku. W zależności od surowca, z jakiego wykonana jest blacha płaska, jej grubość może wynosić od 0,4 do 1,5 mm.

Kolejnym, równie często stosowanym rozwiązaniem, jest dach z blachy trapezowej. Ten rodzaj pokrycia montowany jest na konstrukcji składającej się z łat i kontrłat. Z uwagi na swój wygląd, blacha trapezowa na dach doskonale sprawdza się na nieruchomościach o nowoczesnej formie. Produkowana jest w zróżnicowanej kolorystyce, zgodnej z paletą RAL, co znacznie ułatwia aranżację budynku. Występuje w wersji ocynkowanej, powlekanej warstwą poliestru oraz alucynkowej.

Blachy na dachy cena

Mówiąc o zaletach, jakimi charakteryzują się blachy na dachy, cena jest jedną z tych cech, która również decyduje o popularności tego materiału. W tym przypadku należy stwierdzić, że blaszane pokrycia dachowe charakteryzuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Wybierając te materiały, macie gwarancję trwałości, co ma ogromne znaczenie w przypadku inwestycji w nowy dach.

Jakie zatem blacha na dach ma wady? Jedną z najczęściej wymienianych, przede wszystkim w stosunku do blachy trapezowej, jest słaba akustyka. Jest to zauważalne w budynkach z poddaszem użytkowym. Podczas opadów deszczu w pomieszczeniach słyszalny jest dość wyraźnie dźwięk, który w dłuższej perspektywie może być uciążliwy. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie dodatkowej warstwy izolacyjnej, której zadaniem jest tłumienie hałasów.

Pokrycie dachowe to inwestycja na lata. Warto więc dokładnie rozważyć, na jaki materiał się zdecydować. Blacha na dach jest rozwiązaniem uniwersalnym, które zastosujecie zarówno na niewielkich obiektach, jak i na budynkach o znacznej powierzchni. Warto jednak pamiętać, aby wybierać wysokogatunkowe blachy, które będą gwarancją wieloletniej trwałości.